Menu
Dobrý sluha, ale zlý pán aneb Televize
Co asi budou dávat dneska v televizi? Domnívám se, že tato otázka napadá zřejmě každodenně většinu z nás, pokud tedy nemáte program prostudovaný týden dopředu.
Sáhněme si společně do svědomí a přiznejme, že když přijdeme odpoledne ze školy, hodíme tašku do kouta, nepřevlečení okamžitě bereme do ruky ovladač a s nedočkavostí mačkáme červené tlačítko. Abychom posléze zjistili, že tam prakticky nic nedávají. Tak proč tu "barevnou bedýnku" vlastně zapínáme? Je to špatný nebo dobrý zvyk?
"Kam jdeš s tím jídlem?" slýchávám maminku z kuchyně kárající svého manžela, který si už zase bere večeři do obývacího pokoje. To už se bez televize nedokážeme ani najíst? Pohltila nás moderní technika natolik, že jí dáváme přednost před kontaktem s rodinou? Víme o tom, že v dnešním moderním světě existuje spoustu možností, jak trávit svůj volný čas. Nabízí se tolik druhů sportů, kroužku rozvíjející dětskou fantazii, četba, pobyt v přírodě... Tak proč upřednostňujeme lenost a přepínání televizních kanálů?
Přemýšleli jste někdy na tím, na jaké pořady se díváte? Co sledováním získáváte a kolik vám tato činnost týdně zabere času? Čísla budou vysoká. Možná bych to neměla vidět tak černě, odolat bohaté nabídce televizních stanic je přeci jen obtížné. Ale všimli jste si, že častým tématem našich rozhovorů se staly spletité děje argentinských telenovel, nových českých seriálů či detektivek? Umíme si popovídat i o něčem jiném?
Myslím si, že bychom televizi měli začít využívat jako našeho pomocníka. Jako průvodce naším vzdělanějším životem. Vždyť právě televize je jedním z mediálních prostředků, které nám poskytují tolik informací. Osobně navrhuji vybírat si ty programy, které nám něco dávají. Myslím tím různé cestopisy, dokumenty, aktuality, pořady řešící určitou problematiku apod. Samozřejmě není zakázáno zhlédnout nějakou komedii, napínavý thriller pro odpočinutí, ale nic se nemá přehánět.
Často si říkám, že bych mohla dělat něco prospěšnějšího něž si kazit oči u obrazovky. Zkusme tuto činnost nahradit jinou, třeba si otevřít knížku, jít s kamarády ven. Vím, ze začátku to bude obtížné. A proto neberme televizi jako generála, který nám pohlcuje náš volný čas, ale spíše jako sluhu, který přispívá k rozvoji jedince.
Zdroj: džejn, 19.03.2007
Slohová práce Dobrý sluha, ale zlý pán aneb Televize ve slovenštině?
Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:
Diskuse ke slohové práci
Dobrý sluha, ale zlý pán aneb Televize
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
Jako blesk nový román wilder trpělivost browning na chlumku spr Bludný kámen mlynář kopeck odi et amo štědrovečerní Narušení židovský hřbitov verner rybník Pohádky z pekelce nejmilejší hračka výchozí text seneca Williams sněhová majerov muzikantská Guvernantka zlatý řetěz harfa THACKERAY pavel šrut pitk
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 719 140 828
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí