ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.46
Hodnoceno: 265x Prosím, ohodnoť práci

I knihy mě učí poznávat svět

V dnešní době, kdy v oblasti vzdělávání jednoznačně vede Internet, se na knihu jako zdroj informací pomalu pozapomíná, ale přesto si myslím, že možnostem jejího využití zdaleka není konec. Kdybych to vzala čistě technicky, tak je kniha mnohem spolehlivější studnicí poznání, beru-li v úvahu například nějakou moderní encyklopedii nebo literaturu faktu, než všechna elektronická média; co si třeba počne člověk, který pátrá po nějakých datech na Internetu, a najednou vypadne přívod elektrického proudu? To se v případě knížky nikdy stát nemůže a i kdyby, při svíčce se dá číst vždycky. Tolik jen k praktickému pojetí věci.
Myslím si, že bychom pro poznávání světa a získávání vědomostí měli využívat všechny dostupné možnosti, které nám současný trh nabízí. Internet samozřejmě není jen moderní záležitostí, protože jeho hranice jsou skutečně neomezené, ale v cestě za poznáním člověk nepotřebuje pouze fakta. Svět můžeme poznávat i z různých příběhů, povídek a vyprávění, které najdeme spíš v knihách, chceme-li si přečíst nějakou klasiku od dobrého spisovatele.
Ať si to chceme připustit nebo ne, jsme v podstatě všichni zatím ještě generacemi, které jsou odchované na knihách. Kdo ví, jak tomu bude za pár let, možná se na situaci nic nezmění, ale knížky hrají v životě nás všech už od malička důležitou roli. Když to vezmu od samého začátku lidských životů, musím určitě zmínit dětské knížky, leporelem počínaje a sbírkami různých básní a říkadel konče. Díky knihám (slabikářům) jsme se také naučili všichni číst, což nám umožňuje získávat další vzdělání.
Začátek, kdy jsme si mohli vytvořit kladný nebo záporný vztah ke knihám jako takovým, jsme tedy měli všichni stejný, ne? Potom záleželo na spoustě jiných okolností, jestli jsme se dál věnovali knihám i kvůli čtení pro zábavu. Na druhou stranu je ale také pravda, že si do knihoven chodí pro informace často i lidé, kteří kromě odborné literatury nic nečtou a ani v knihách nehledají. Poznávají svět jinou formou a klasická literatura jim nijak neschází.
Domácnost bez knih je dnes stále chápána téměř jako společenské faux pas, a proto si myslím, že knihám ještě dlouho jejich obliba neklesne. I podle toho, co říká většina knihkupců, se tak dá usuzovat; počet prodaných knih prý stále nijak rapidně neklesá. O čem to tedy vypovídá? Když se na světovém trhu objevil Internet, našlo se hodně lidí, kteří tvrdili, že kniha jako taková zanikne, protože ji nikdo nebude číst. Jejich předpovědi se ale nenaplnily a nejspíš ani nenaplní. Kniha si stále drží jedno z předních míst, co se obliby týče.
Na závěr bych chtěla ještě zmínit jednu věc, proč lidé i v dnešní uspěchané době chtějí stále poznávat svět prostřednictvím knih: u dobré knížky si člověk odpočine a spousta z nás bere čtení jako nejlepší způsob relaxace, ale málokdo si dokáže odpočinout při hledání informací na Internetu a dívání se do monitoru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
I knihy mě učí poznávat svět







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)