Menu
Jaderná energie (2)
Jaderná energie se stává opět diskutovaným problémem. Před havárií v Japonsku byli milovníci jádra ochotni diskutovat výhradně o užitečnosti jaderné energie, její čistotě a naprosté bezpečnosti. Je tomu tak ovšem i dnes? Nepřehodnotila velká část odborné i široké veřejnosti svůj názor na jadernou energii?
Havárie jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku ovlivnila zajisté každého z nás. Bezprostředně po havárii se rozhořela vášnivá debata o udržitelnosti jaderné energie v budoucnosti. Hlavním problémem jaderné energie je rozhodně nebezpečí výbuchu, který by zavinil ztráty na životech, ale také bychom se museli vypořádat s obrovskými ekologickými následky. Vlády nás stále ujišťují, že na vše existují krizové plány a není se čeho obávat. Jsou tyto krizové plány ovšem natolik propracované a bezchybné? Dokáží nás ochránit? Problémem jaderné energie není ovšem jenom riziko výbuchu. Stejně jako nám ubývají ložiska černého uhlí a dalších surovin, tak i ložiska uranu nejsou nevyčerpatelná. Co se týká uranu, není to jediný problém. Dodnes neumíme řešit otázku ukládání vyhořelého odpadu. Funkčnost úložišť uranu nám nikdo nemůže garantovat. A konečně, náklady na výstavbu a provoz jaderných elektráren jsou obrovské.
Existují ale také důvody, proč výstavbu jaderných elektráren i nadále podporovat. Problém globálního oteplování je den ode dne aktuálnější a jaderné elektrárny jsou jedním z řešení, jak tento trend neprohlubovat. Jaderné elektrárny neprodukují žádný oxid uhličitý. A jedním z hlavních argumentů, proč podporovat jádro, je výroba obrovského množství energie po celý rok.
V minulosti byly hojně využívány i menší zdroje vodních toků k výrobě elektrické energie. Během dvaceti let všechny zanikly. Jako bychom opovrhovali malými vodními díly před obrovskými giganty jako Temelín, produkující obrovské množství elektrické energie.
V Německu už vláda odsouhlasila, že jaderné elektrárny budou postupně odpojeny. Co dělá naše vláda? Uvažuje o výstavbě dalšího reaktoru. Opravdu nemáme jinou možnost než nadále podporovat jadernou energii? V dnešní době máme i jiné obnovitelné zdroje, ze kterých můžeme vyrábět energii. Patří sem fotovoltaika, větrné a vodní elektrárny, biomasa a další.
Zdroj: Monika Zik., 28.05.2012
Diskuse ke slohové práci
Jaderná energie (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Veru (2,5)
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
BOXER sopky vysoké tatry bez dcerky neodejdu tichý dům heroin věta zvolací Dusty erben věštkyně nesmrtelni přitel človeka Andělská tvář Male zeny Sedmý kříž charriere rozcestí růže stolistá okna v bouři prozaik africké pojmy Perlička na dně škola dnes bláznivá viktorka Asterix a kleopatra baletka Rozina+Ruthardová Sumerská literatura výskat popis postupu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 719 234 983
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí