ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.82
Hodnoceno: 96x Prosím, ohodnoť práci

Jaderná energie

Jaderná energie je energie, kterou je možno získat z jaderných reakcí probíhajících v jaderných elektrárnách. Nejvýznamnějším využitím je výroba elektrické energie. Jaderné elektrárny mají v dnešní době asi 17% podíl na světové výrobě elektřiny. Otázka k zamyšlení je, jestli je opravdu nutné používat tuto energii i přes její rizika, jako jsou havárie nebo ozařování okolí.

Jak už jsem uvedla v úvodu, jaderná energie pokrývá 17 % výroby energie. Můžeme jen předpokládat, co by se asi stalo, kdyby byla výroba pozastavena nebo dokonce úplně zrušena. S největší pravděpodobností by šla cena za elektřinu velice rychle nahoru. A to hlavně v zemích, ve kterých je podíl z elektrického proudu z jádra okolo 80 %, což je třeba Litva a Francie. Podle mého názoru by v takových státek vznikla velká krize. Důležitý je taky fakt, že spotřeba energie ve světě stále stoupá a není možné stále čerpat jen z fosilních zdrojů.

Můžeme si také položit otázku, jestli je přednější dostatek energie nebo životní prostředí. Někdo si může myslet, že atomové elektrárny strašlivě ničí přírodu. Pravda je, že třeba tepelné elektrárny ničí při svém chodu přírodu daleko více než jaderné. Problémem ale určitě je co udělat z jaderným odpadem, který je díky přítomnosti vyhořelého paliva vysoce radioaktivní. Technologie se však pořád vyvíjí, a proto si myslím, že by se dalo najít nějaké řešení pro ukládání odpadu. Vzhledem k možnostem cestování turistů do kosmu by jednou z variant mohlo být i vyvážení jaderného odpadu do vesmíru.

Další ze záporných věcí je obava z havárie reaktoru. Všichni jsme už asi slyšeli o havári v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl, kdy muselo být evakuováno kolem 150 tisíc obyvatel a několik jich dokonce na následky ozáření nebo výbuchu zemřelo. Podíváme-li se do současnosti v ČR, nelze si nevšimnout protestů a blokád na rakousko-českých hranicích proti jaderné elektrárně Temelín. Pomineme-li politické důvody, protesty vycházejí z obav o bezpečnost provozu. Zde by možná bylo na místě zvážit zvýšení investice do výzkumu nových technologií směřujících k zajištění větší bezpečnosti provozu těchto elektráren. Protože stále musíme mít na paměti, že zásoby fosilních paliv jsou omezené a používání jaderné energie bude v budoucnu patrně nevyhnutelné.

Pokud bychom měli uvažovat o případném zrušení atomových elektrárem, měli bychom se zamyslet, jestli existuje náhrada za tento zdroj energie. Tato otázka však spíše náleží odborníkům...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jaderná energie







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)