Menu
Je vandalismus součástí naší kultury?
I my, lidé kulturní civilizace, se denně setkáváme s řáděním vandalů, a to v podobě posprejovaných omítek domů, vyvrácených dopravních značek, poničených laviček, polámaných stromků, převrácených košů s odpadky, odcizených poklopů z kanalizace.
Výčet škod způsobených vandaly dnešní doby je opravdu bohatý. Za jeden z nejhorších projevů vandalismu pokládám krádeže uren, soch a ničení pomníků na hřbitovech. Ani tato pietní místa posledního odpočinku našich zesnulých nezůstávají uchráněna. Bohužel ve většině případů se pachatelé těchto krádeží nebo vandalismu vůbec nezjistí a pokud ano, tak tresty za tyto činy nejsou odstrašující.
Za určitý projev vandalismu lze také považovat ničení životního prostředí, kdy vedení velkých podniků a firem se neštítí ničit naše okolí jakýmkoliv způsobem, od vypouštění odpadních vod do řek, zakládání černých skládek, až po znečišťování ovzduší. A to vše jen pro vlastní pohodlí a prospěch vlastních peněženek a bankovních kont.
Málokdy je však vidět, že proti vandalům někdo zasahuje a zastavuje jejich řádění.
Proč tomu tak je? Za prvé, lidé se bojí, aby se nestali také terčem útoku výtržníka. Za druhé, v českých zemích od dob socialismu jsou lidé zvyklí tolerovat věci, které se dějí v okolí, ale nezasahují do jejich soukromí. Navíc, když někdo zboří neoblíbenému sousedovi, jenž má o dva metry větší zahradu nebo lepší auto, plot, tak jsou ještě rádi a projevují svoji škodolibost.
Podle mého názoru není vandalismus jen primitivní a hlavně bezdůvodné ničení majetku a psychiky ostatních, ale i závist, bezcitnost a cynismus. Cílem je upozonit na sebe, zničit to, co vytvořili jiní a také snadný výdělek. Myslím, že takový člověk-vandal je ve většině případů bez pocitu viny a hlavně bez trestu.
V boji proti vandalům si musíme položit otázku, proč aktivněji nezasahují příslušné orgány. Máme přece zákonodárce, úřady, policii a městskou policii. Na jednu stranu se tyto instituce neobejdou bez pomoci občanů, na druhou stranu mají ale "svázané ruce" současnou legislativní úpravou zákonů, která postih vandalismu moc neřeší. Máme sice zákony na postih vandalismu, ale jsou v nich nedostatky. Proto je možné přinést do sběrny kovů urny, busty, bronzové náhrobní desky. Kolik si lidé ve sběrně vydělají na takové protizákonné koupi a kolik hřbitovní zloděj? Zřejmě se to oběma stranám vyplatí.
Když už je vandal chycen a pokutován, vzniká tady opět problém. Pokuty bývají nízké a někdy nevymahatelné, to když je vandalem třeba nezaměstnaný nebo sociálně slabý.
Myslím, že vandalismus u nás by se měl řešit jako v ostatních zemích, poškozené věci napravit a zaplatit, nebo se zapojit do veřejně prospěšných prací. Než se ale příslušné orgány zapojí do postihů vandalismu a my lidé budeme dále nevšímaví, budou mít vandalové v naší zemi stále ráj.
Zdroj: Jana Hassani, 09.05.2008
Diskuse ke slohové práci
Je vandalismus součástí naší kultury?
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
klostermann groot jáma dařbuján blahopřání radost až do rána Slovácko občan van helsing klapzuba imaginární přítel dynamický popis města neopětovaná láska sophie orel a had neobyčejného řeč postav duma purkyně červený drak školní jídelna stephen show konflikty zimní prázdniny Nepřemožitelný odboj hostovsk spalovaci motor
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 559 784
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí