ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.45
Hodnoceno: 143x Prosím, ohodnoť práci

Kluk vs. holka

Je lepší být holkou, nebo klukem? To je otázka, na kterou nikdo nemůže správně odpovědět. Muž se totiž nedokáže vcítit do role ženy a naopak. Snad asi každý si někdy v duchu přál alespoň na chvíli být osobou opačného pohlaví, zkusit, jaké to je být ženou, či mužem. Čím se tedy oba protějšky liší a čím jsou si podobní?

Určitě by se našlo mnoho vlastností a znaků, ať už odlišných, či společných. Mám však pocit, že hlavním problémem, tím zakopaným psem, je různé postavení ve společnosti. Když se například podíváme do historie, zjistíme, že muži měli odjakživa větší práva a ženy se někdy považovaly dokonce téměř za otroky. A nemusíme hledat jenom v dávné minulosti. V některých náboženstvích se i nyní, ve 21. století, považují ženy za majetek, většinou to jsou zaostalejší oblasti světa. Avšak i v Japonsku ještě donedávna - a možná i dnes - měly některé ženy na starosti téměř všechny práce okolo domu. Ale nejenom Japonky se starají o celou domácnost...

V našich krajích je vžitá představa, že muž je ochráncem a hlavou rodiny. Má především vydělávat peníze a tím zaopatřit svou ženu a své potomky. Zatímco ženy se mají starat o vychování dětí, udržovat domácnost a pečovat o své muže.
Dostali tyto úlohy muž a žena od přírody? V pravěku byl muž lovec a žena šila oděvy z kůže, starala se o děti a sbírala různé plody. Muž byl k lovu uzpůsoben stavbou těla a fyzickou silou. Ale svět se mění a lidé s ním. V dnešním uspěchaném světě jde především o peníze, dobré postavení a vzdělání. Ženy dnes touží po rovnocennosti a chtějí se vyrovnat mužům. Proto vznikají různé hnutí, které se dožadují stejných práv jak pro muže, tak pro ženy. Já ale nevěřím tomu, že Listina základních lidských práv a svobod dělá rozdíly mezi pohlavími. Spíš si myslím, že je to pouze v lidech, jejich myšlení a pudech. Některé ženy, hlavně v jiných státech, se dožadují stejných prací jako muži. Musím ale říct, že i v dnešním světě přece existuje přirozená a spravedlivá dělba práce jako v pravěku.

Co by tedy musely udělat ženy, které si to nemyslí, aby se staly rovnocennými soupeři mužů? Většina z nás má vštípeno do hlavy úvodní tvrzení předešlého odstavce, a proto by jej bylo velice obtížné vymýtit z našeho podvědomí. Bylo by to ale vůbec potřeba? Nenarušil by se tím chod lidské společnosti? Jak by asi potom vypadala rodina? Kdo by se staral o děti? Muž? A zvládl by to? Dokázal by se s tím vyrovnat?
Příslušnice ženského pohlaví jsou od přírody i v tomto ohledu rozhodně zdatnější a šikovnější. A proto by se měly ženy, usilující o stejná práva jako muži, zamyslet nad tím, zda by chtěly narušit dosavadní mechanizmus rodiny a společnosti. Jestli jim to opravdu stojí za to. Na druhé straně by si zase muži měli uvědomit, jak těžké to jejich drahé polovičky v životě mají a snažit se nalézt cestu, jak jim pomoct a jak jim to co nejvíce a nejlépe zpříjemnit.

Každý člověk má sám o sobě komplikovaný život, ať je mužem, či ženou, ale aby se měl dobře, musí myslet i na ty druhé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kluk vs. holka







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)