ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 56x Prosím, ohodnoť práci

Kniha ve 21. století


OSNOVA:

1. Úvod
2. Lidé a kniha
3. Důvody proč kniha ANO
4. Moderní způsoby čtení
5. Konec knihy?
6. Závěr


Zmizí kniha? Tak tuto otázku si kladu celkem často. V dnešní době jako zdroj informací jednoznačně vede Internet. Na knihu se v oblasti vzdělávání pomalu ale jistě zapomíná.

Ale proč jsou tedy veřejné knihovny plné lidí? Kdo si myslí, že do knihoven chodí jenom důchodci, ten je na velkém omylu. Nepotkáte zde jenom starší generace, které na knihách vyrostly, ale i mládež, od těch nejmenších až po teenagery. Co je tedy láká na knihách? Že by školní povinnosti jako je čtenářský deník nebo povinná četba? Pochybuji, na Internetu, jen když se budete trochu snažit, narazíte na spoustu stránek, kde ve zkratce najdete obsah knihy, takže danou knihu ani nemusíte číst. V tom to tedy nebude.

Já si myslím, že je spousta důvodů, proč lidé nejrůznějších věků ještě nezanevřeli na knihy, pořád navštěvují veřejné knihovny, prohrabávají své domácí knihovny a knihovničky a pátrají po něčem na čtení. První důvod by mohl být asi takový: kniha člověka vtáhne do děje, i když je třeba unavený nebo chce zapomenout na svět okolo. Kniha je skvělý způsob relaxace. U dobré knížky si člověk odpočine, můžeme si ji číst třeba v posteli, pustit si svou oblíbenou hudbu a představovat si, jak se hlavní hrdina/ka utká třeba s nepřízní svého osudu. Při čtení knih hodně používáme své fantazie, což se nám třeba u filmu nestane.

Když už jsme u těch moderních zpracování lidských příběhů jako jsou třeba filmy, tak narazíme ještě na jeden způsob, v součastné době dost oblíbený - čtení knih na Internetu. Musím říct, že i já jsem tomuto způsobu čtení byla nějakou dobu nakloněná, ale po opakovaných bolestech hlavy a zad a pálení očí, mě tento způsob čtení poněkud omrzel a vrátila jsem se k tradičnímu způsobu - ke knihám.

Teď si představte, že by všechny knihy na světě zmizely. Bylo by asi hodně nešťastných lidí. Například ti, kteří literaturu prostě milují, ale nejen oni by byli nešťastní. Co by si třeba počal člověk, který pátrá po nějakých informacích na Internetu a najednou vypadne proud? Kniha se dá číst i při svíčkách, na rozdíl od Internetu.

Když se objevil Internet, hodně lidí tvrdilo, že kniha zanikne, protože ji nikdo nebude číst. Jejich předpovědi se ale naštěstí nesplnily a nejspíš se ani nesplní. Je jasné, že někteří lidé raději budou používat Internet jak pro čtení knih, tak pro vyhledávání informací, ale úplně kniha zmizet nemůže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kniha ve 21. století







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)