Menu
Knihy v počítačové éře
Neznám snad nikoho, kdo by si k narozeninám přál knihu. V dnešní době chce být každý co nejvíce moderní a jít s dobou. Dítě uvidí nový telefon u kamaráda nebo cestujícího ve vlaku a řekne si rodičům, že by takový také chtělo. A ti svému potomkovi splní, co mu na očích vidí. Ale je to správný přístup? A proč to stejně nefunguje i u knih?
Čím dál více mladých lidí dnes nechce číst povinnou četbu. Často jsou do ní zahrnuta díla od nejznámějších autorů, například od Shakespeara či Moliéra. Zřejmě jim připadá, že čas strávený čtením by mohli využít lépe. Jenže jak myslíte, že by ho strávili? Šli by ven, nebo si sedli k počítači? Vždyť ostatně právě na něm si mohou najít i onen obsah díla, které měli číst. Avšak tím se sami šidí o něco, co z internetu nevyčtou. A tím jsou ponaučení, která autor mnohdy rafinovaně schová v textu. To je důvod, proč je mnoho známých děl tak stále aktuálních. A to by jim mělo vadit nejvíce, jelikož si z knihy mohou vzít cenná ponaučení do života a nedělat stejné chyby.
Mnoho lidí se uchyluje od skutečné reality a přiklání se k té virtuální. Ta je plná intrik a lží. Říká nám pouze to, co chceme slyšet a vidět. Ale to je bohužel úděl dnešní počítačové doby. Knihy začínají být vytěsňovány do pozadí. Jenže právě ony by měly tvořit nedílnou součást našeho života, a ne Facebook a jiné sociální sítě.
A říci nahlas počítačovému nadšenci, co si myslíte o počítačové éře? Zřejmě by si zaťukal na čelo a myslel by si, že jste utekli z blázince.
Ačkoliv nám počítače toho tolik dávají, musíme uznat, že také berou a ničí. Co třeba smysl pro estetično? Ten určitě upadá a jeho nároky se snižují. Knihy svádí nelítostný boj s počítači a vyhrávají pouze díla plná fantastična a nadpřirozena, které je nutné pro zaujmutí čtenářovy pozornosti. Ale co takhle vzít si klasickou krásnou knihu napsanou v některém z předešlých století?
Lidé se bohužel upínají k počítačům. Ty jsou totiž plné krásy, lží a namlouvání. Naproti tomu v knihách můžeme najít i nepříjemnou, všemi nechtěnou pravdu. Té se však příliš bojíme. Jsme ale vůbec ochotni a schopni něco s tím dělat?
Zdroj: mohr55, 30.06.2020
Diskuse ke slohové práci
Knihy v počítačové éře
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
rekviem Hoffmann u vody Anděl míru frazeologismy hora říp tajemná kniha Vladimíra golemovo oko ukradeny spis petr lucie slava Wolfová Vodník popis nemocný člověk dobré jídlo Únik jahody hrdinské Reinhard Heydrich hyman kaplan strašidelný dům zpáteční lístek satirické lavička v parku potichu Geraldova hra média K NAROZENINÁM anděl na kolečkách
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 719 089 979
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí