ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Konec ropného života?

Ropa je dnes nejdůležitější přírodní surovinou. Její celkový výskyt a množství jsou na světě bohužel omezené. Dnes si bez ní nedokážeme náš život ani představit. Kvůli stále celkem příznivé ceně je stále velice dostupná. Ropa se vyskytuje na mnoha místech světa, od Středního východu až po Arktidu. Zásoby ložisek na celém světě se pomalu, ale jistě zmenšují a jednou dojde k naprostému vyčerpání. Podle mě to bude daleko dřív, než si většina lidí myslí.

Tato surovina vznikala miliony let a lidstvo o ni kvůli své chamtivosti přijde během dvou nebo tří století od počátku jejího objevu. Vždyť 99 % energie, kterou využívá doprava, pochází právě z ropy. To, že většina věcí je vyrobena ze suroviny, na které jsme už docela závislí, ví každý. Bohužel jen málokdo přemýšlí nad budoucností této černé a pro nás velice důležité kapaliny. Už při jejím objevu si lidé mysleli, že její zásoby budou nevyčerpatelné. Opak byl však pravdou a ještě v tu dobu byla nedotčená ložiska rázem prázdná. A tak to bude pokračovat i nadále, pokud se naše lidstvo neuskromní a nezmenší svoji spotřebu několika milionů barelů ropy denně na co nejmenší číslo.

Ropa je pro nás snad nejdůležitější surovinou na Zemi a nalezneme ji téměř kdekoli. Vyrábí se z ní pohonné hmoty pro naše plechové miláčky, vlaky, lodě a letadla. Obrovská část produkce elektřiny pochází z elektráren, spalující ropné oleje. Dále se z ní vyrábějí mazací oleje k promazávání stojů. Ze surové ropy, neboli lidově nafty, vznikají i chemické sloučeniny, které se nazývají petrochemické látky. Ty se používají k výrobě plastů, umělých vláken, barviv, léků, hnojiv nebo pracích prášků. Polyetylen se vyrábí z plynu, který vzniká při zpracování ropy. Ale za jak dlouho si začneme těchto výrobků, hlavně ropy, vážit? Myslím si, že už to dlouho trvat nebude. Bude to otázka možná pár desítek let.

Mnoho lidí si myslí, že ropy je dostatek. Každým dnem se jí ovšem spotřebovává více a více. Největším "požíračem" je USA. Přitom tento stát nevyprodukuje ani polovinu toho, co sám spotřebuje. Pokud by zásoby ropy skutečně došly, znamenalo by to obrovský úpadek průmyslu a dopravy. Všechny země by začaly zmatkovat a chtěly by ještě další a další zdroje. Jenže těch bude na celé Zemi jen mizivé množství, a tak se začne o tyto poslední zdroje bojovat. Silně pochybuji o tom, že by se některá země vzdala a bezmocně přihlížela tomu, jak ostatní ropu rozprodávají za obrovské peníze. Do boje by se podle mě zapojily i ty nejslabší země. Nejhorší ovšem bude boj proti USA, jakožto největšímu konzumentovi. Nechci být pesimista, ale pravděpodobně by došlo i k větším útokům mezi jednotlivými zeměmi, což by mohlo vést i k další světové válce. Ovšem to by bylo to poslední, co bychom v naší době potřebovali...

Měli bychom se k našemu domovu začít chovat obezřetně a dávat si veliký pozor, aby se nám to jednou v budoucnu nevymstilo. My potřebujeme planetu, ona nás ne, tomu bychom se měli přizpůsobit. Už jsme ji zničili natolik, že se vůbec divím naší existenci. V průměru každý třetí den se stane havárie, která opět určitým způsobem zasáhne přírodu. Když vynechám tuny odpadků, navážející se každým dnem na nové skládky, vypouštění jedovatých látek do ovzduší nebo kácení lesů a zaměřím se opět na ropu, jež při haváriích dokáže zahubit miliony živočichů a rostlin, dojdu ke stejnému závěru. Člověk prostě nemá na to, aby si z přírody bral tolik surovin, které neumí řádně využít bez toho, aby nepoškozoval přírodu. Musíme jen doufat v objevení nového zdroje energie. Energie, která nebude poškozovat naše okolí, bude levná, využitelná ve více odvětvích a hlavě tu bude dřív, než naše černé zlato dojde. Možná, že jsme ropu využívali úplně zbytečně. Kdybychom více financí investovali do technologie (a nevypláceli je třeba politikům), možná už bychom přišli na nové způsoby využívání energie - zejména nevyčerpatelných zdrojů. Nejvíce bychom mohli využít slunce a sílu větru. Ovšem v to můžeme zatím jen doufat, jako v celý další vývoj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Konec ropného života?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)