ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.82
Hodnoceno: 49x Prosím, ohodnoť práci

Lež! Proč a jak lžeme...

Co je vlastně lež? Je to výpověď, o níž její mluvčí předpokládá, že není založena na pravdě. Sděluje ji někomu, aby jí uvěřil. Někdy se lež připouští ze zdvořilosti nebo k ochraně druhých osob. Většinou se lže z úmyslu získat nějakou výhodu, zakrýt chybu nebo zakázanou věc kvůli jejímu prozrazení. Je vlastně lež skutečně potřebná? Někdy ano. Občas se používá milosrdná neboli bílá lež, která nezpůsobí neshodu, pokud vyjde najevo a přináší potěšení lháři či posluchači lži. Přesný význam tohoto slova záleží na konkrétní kultuře. Lži, které nikomu neublíží, ovšem jsou řečeny bez jakéhokoli důvodu, se většinou mezi ty milosrdné nepočítají. V západních zemích se sem nejčastěji počítá nepravda, jež je ospravedlněna tím, že jsme chtěli předejít rozčilení, povzbudit někoho, anebo získat výhodu, aniž by to někomu uškodilo. Příkladem milosrdné lži je zdravotní sestřička, která ujišťuje nemocného pacienta, že na tom vypadá se zdravím velmi dobře, nebo starší muž, jenž ujišťuje svou manželku, že vypadá stejně dobře, jako když si ji vzal. I když vyjde najevo, bývá tento typ lži ze zdvořilosti prostě přehlížen. Někdy se používá i lež opomíjením, což je lež, kde mluvčí něco podstatného vynechá a tím vědomě ponechává někoho v mylných představách. Toto zahrnuje také to, když neopravíme již dříve existující mylný názor. Jindy se slovo lež užívá nepřesně pro nepravdu - výpověď, která sice není pravdivá, avšak která neškodí a dokonce prospívá. Jedná se například o lež dětem, kdy se jim nepravdivě vysvětluje určité téma tak, aby pro ně bylo přijatelnější. Nejznámějším příkladem je nejspíše konstatování "Přinesl tě čáp" nebo jiné skrývání pravdy, například "Řeknu ti to, až budeš starší."
Takže jsme dospěli k závěru, že někdy je lež i užitečná, ovšem někdy, když se na ni přijde, dovede rovněž pěkně potrápit. Ale každý si na lež udělejte vlastní názor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lež! Proč a jak lžeme...







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)