ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.33
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Loketský Klondajk

Jednou jsem jel s mámou kolem obytné části Finské domky v Lokti, kde bydlí má teta. "Podívej na ten Klondajk," ukázala máma a začala se smát. Říkal jsem si proč? Proč těm Finským domkům říká Klondajk?
Uvažoval jsem. Každá úvaha je přece o uvažování nad určitou věcí, nad nějakým problémem. V mé úvaze je to problém, který se neřeší!
Když jsem psal rozhovor s mojí tetou, který vyšel v informačních novinách města Loket, hodně si stěžovala právě na ony Finské domky, nazvěme je pro tentokrát tedy Klondajkem. Říkala, to jsem si nakonec i ověřil, že pokud se chcete z onoho Klondajku dostat například do centra města ve večerních hodinách, nemáte skoro žádnou šanci. Samozřejmě že pokud máte auto, není to problém, ovšem pěší chůzí je to, jak sama teta popsala, horor. Cesta z Klondajku totiž večer není vůbec osvětlena, žádné lampy a světe div se ani žádné chodníky. Někdo si možná říká, na co chodníky, když tudy vede silnice. No jo, avšak chodit večer po silnici, jež není ani osvětlená? To je opravdu hrdinství. K tomu vám ještě odvahu dodává pomyšlení na nedaleký hřbitov. To vás pak napadají i docela zajímavé myšlenky: Musím se vyhnout tomu autu, které proti mně jede, jinak na tom hřbitově skončím také...
Procházím-li se večer ovšem například centrem města, všechny lampy veřejného osvětlení svítí. Chodníky tu jsou také, proč ale nevedou i k loketskému Klondajku? To jsou určitě otázky, na které by se měly najít odpovědi.
"Pokud bych se chtěla dostat do města v dopoledních či odpoledních hodinách autobusem, nemám skoro žádnou šanci. Tady u nás totiž autobusy skoro nezastavují. Když jsem volala na ČSAD, řekli mi, že to má na starost město," vysvětlovala mi teta. Rád bych v této úvaze uvedl nějakou poučnou větu, jak pomoci klondajským obyvatelům. To však bohužel není v mé kompetenci. Klondajk, ona zapomenutá krajní část Lokte, totiž patří také k městu a k okolí, a tak by mělo nějakou pomocnou ruku nabídnout právě město.
A teď se tedy dostávám k závěru mé úvahy. Už vím, proč máma nazývá krajní část města Finské domky Klondajkem. Vidí v tom totiž určitou spojitost, kterou už jsem se naučil vidět i já. V USA je totiž území Klondike zcela odtrženo od okolního světa. Stejně tak je od okolního světa odtržen náš loketský Klondajk. Ještě nějaká spojitost? Na Aljašce se těží zlato. Dá se zde něco těžit? Jediné, co by se tady dalo vytěžit, je odpadní žumpa, protože k Finským domkům nevede ani žádná kanalizace. Na Aljašce mají štěstí, že tam je zlato. Na Finských domcích mají smůlu, že zde není nic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Loketský Klondajk







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)