ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Narodí se?


OSNOVA:

1. Narození
2. Potrat
3. Jiné země
4. Dar od Boha
5. Názor
6. Informovanost
7. Dohady
8. Spontánní potrat
9. Miniinterrupce
10. Legální UTP
11. Ostatní potraty
12. Mimoděložní potrat
13. Tajné potraty
14. Důvod úmrtí
15. Správné rozhodnutí
16. Můj názor
17. Narození


Narodí se? Nebo ne? Bude to holčička nebo chlapeček? Ale co když to bude potrat? Kdo ví...ale jedno se ví jistě. Podle vyhlášky MZ ČSR 11/1988 Sb. o povinném hlášení ukončení těhotenství, úmrtí dítěte a úmrtí matky se potratem rozumí ukončení těhotenství ženy, při němž buď plod neprojevuje ani jednu ze známek života a jeho porodní hmotnost je nižší než 1000 g a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 28 týdnů nebo plod projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost nižší než 500 g, ale nepřežije 24 hodin po porodu. Další druh potratu je ten, u něhož bylo z dělohy ženy vyňato plodové vejce bez plodu, anebo těhotenská sliznice.
Potratem se též rozumí ukončení mimoděložního těhotenství anebo umělé přerušení těhotenství provedené podle zvláštních předpisů (Zákon ČNR č.66/1988 Sb. o umělém přerušení těhotenství. Vyhláška MZ ČSR č. 75/1986 Sb., kterou se provádí zákon ČNR č. 66/1986 Sb. o umělém přerušení těhotenství).
Myslíte, že je dobře, že jsou u nás povoleny potraty? Proč třeba v Iránu byli až donedávna zakázány? Čím to je? Čím jsou ti lidé tam jiní? Je to náboženstvím?
Vědomé zabití neschvaluje žádný lidský zákon. A jsme u jádra problému: 5. přikázání - "nezabiješ"! Jednoznačné a kategorické odmítnutí vraždy člověka a to v jakémkoliv stavu, v jakémkoliv stupni vývoje (tedy hned od zplození). Život je dar od Boha a nemáme právo ten dar odmítat, když už byl jednou dán. Zdálo by se, že je vše jasné, tečka, není o čem psát... Někteří lidé se však snaží ukonejšit svou odpovědnost tvrzením, že zárodek ještě není člověk, že člověkem se stává, až je schopen aspoň částečně existovat nezávisle na matce. Ale přiznejme si; kdo ještě v pozdějším věku není tak trochu závislý na své milované mamince?
Myslím, že netřeba se bránit otázkám nevěřícím: Bůh není! Proč teda poslouchat nějaká přikázání? Vytvořme si vlastní zákony! Žádný osvícenec ani humanista však nikdy nevytvořil dokonalejší a spravedlnější zákoník. Není důvod (kromě sobectví), aby se desaterem neřídili jak lidé zbožní tak ateisté. Myslím si, že každý má nárok na svůj názor a rozhodnutí... Nebo snad ne?
Od roku 1957 bylo uměle potraceno jen u nás 2.874.364 nenarozených dětí. Ke snížení počtu žádostí o umělý potrat může přispět i správná představa, o co vlastně při umělém potratu jde. Myslíte si, že je o tom každý dobře informovaný? Já věřím tomu, že informovanost o všem je v dnešní době podstatně větší. Jak o sexu tak i o potratech.
V poslední době se často projednává, zdali by neměl být umělý potrat zakázán. Vznikají kolem toho ale dohady, takže se nejspíše zatím nebude nic měnit, i když také začíná vznikat hodně hnutí proti interrupcím. Tak tedy povolit nebo zakázat?
Kolik vlastně existuje druhů potratů? První z nich je samovolný. Je to spontánní vypuzení plodu z dělohy před ukončením 28. týdne těhotenství. To je ale spontálnost...
Dalším (již zmíněným) je miniinterrupce. Jedná se o umělé ukončení těhotenství prováděné vakuovou aspirací. Tato metoda je pro ženu šetrnější a lze ji provést v raném stádiu těhotenství, tj. do sedmého týdne u prvorodičky a do osmého týdne u druhorodičky.
Najdou se i jiné legální UPT: legální ukončení těhotenství jinou metodou než miniinterrupcí do 12. týdne, u zdravotních důvodů do 24. týdne těhotenství. Po uplynutí 12 týdnů těhotenství lze uměle přerušit těhotenství jen, je-li ohrožen život ženy nebo je prokázáno těžké poškození plodu nebo, že plod je neschopen života. Nepatří sem ukončení mimoděložního těhotenství. Těhotenství je krásná věc, ale za každou cenu? Zamyslete se politici...
Do ostatních patří potraty, které si žena přivodila sama nebo potraty provedené či iniciované nedovoleně jinou osobou - jedná se převážně o tzv. kriminální potraty.
Pátým druhem je potrat mimoděložní, neboli umělé ukončení mimoděložního těhotenství. Vzniká při uhnízdění oplodněného vajíčka mimo dělohu, většinou ve vejcovodu, popřípadě též ve vaječníku či dutině břišní. Často je důsledkem předchozích onemocnění, zejména zánětů, které ztěžují průchod oplodněného vajíčka. Příznaky zprvu připomínají normální těhotenství, ale častěji jsou přítomny bolesti břicha. Rostoucí zárodek způsobí zhruba za 6-12 týdnů (podle místa patologického uhnízdění) prasknutí vejcovodu s krvácením do břicha a celkovým těžkým stavem. Léčba je chirurgická. Za tento potrat ženy spíše nemohou, a proto je pro ně velmi bolestiví. Samozřejmě hlavně po stránce psychické. Často se i stává, že ten kdo děti mít nechce, otěhotní hned a ten, kdo by naopak se rád stal rodičem, štěstí mu nepřeje... Je to spravedlnost?
Věděli jste, že podle posledních zpráv jsou tajné potraty v zemích, kde je umělé přerušení těhotenství zakázané, zaplaceny příliš vysokou daní? Ročně zemře na pokoutně provedený gynekologický zákrok sedmdesát tisíc žen, z toho více než polovina v Asii. Nelegální potraty jsou podle odborníků jedny z nejnebezpečnějších zákroků, za něž se platí příliš drahá daň v podobě tisíců zmařených lidských životů...
V některých zemích jsou takové potraty až v padesáti procentech jediným důvodem úmrtí během těhotenství. Každou minutu na celém světě podstoupí čtyřicet žen pokoutně provedený potrat a denně jich na dvě stě na následky tohoto zákroku umře. Je to až neskutečné že?
Tak co by se tedy mělo udělat jako první? Měli by vlády samy přiznat, že výrazným krokem pro snížení úmrtnosti těchto žen by bylo uzákonění práva na umělé přerušení těhotenství? Největšími odpůrci bývají země ovládané silně věřícími, dále mezi ně patří i Polsko, ale třeba také Spojené státy. Proč zrovna tyto země? Proč nechtějí udělat ten (správný) "krok vpřed" a zdráhají se ho? Myslím si, že by bylo lepší, kdyby ustoupili a souhlasili někdy také s něčím novým. Copak žijeme někde ve středověku? Není to od nich trochu ješitné? Jak už jsem řekla...každý člověk má nárok na svůj názor a rozhodnutí...tak proč mu to neumožnit?
Každý sám by si měl dokázat vytvořit obrázek o této problematice. Zde jste měli možnost nahlédnout do mé mysli, jak to vidím já, a co si o tom všem myslím... Je moje mínění správné nebo není? Kdo ví...
Tak tedy: narodí se nebo ne? ... Uvidíme...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Narodí se?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)