ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.10
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Nepotřební?

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2015 (podzim)
  • úvahový text o vztahu současné české společnosti ke generaci lidí v důchodovém věku (funkce výchozího textu inspirativní)

Respekt ke starším lidem pomalu mizí. Lidé v důchodovém věku nejsou již vážení, jako tomu bývalo v minulosti. Právě naopak, leckdy jsou doslova odstrčeni na okraj společnosti. Je tento problém pouhým trendem, který v budoucnu vymizí?

Dle mého názoru si tento problém většina lidí neuvědomuje. Rychlost této moderní doby se neustále zrychluje a mnohdy ani nepostřehneme, že starší a zkušení pracovníci musí ustupovat mladým absolventům. Odkud tento problém vychází? Jaký byl zlomový bod?
Myslím, že odpověď na tyto otázky se může skrývat v odvětví rychle se rozvíjejících technologií. Mladí absolventi mají tendenci řešit problémy rychle a jejich reflexy jsou to, co je odlišuje od starší generace. Díky internetu mají rovněž znalosti na srovnatelné úrovni jako lidé v důchodovém věku s mnohdy až čtyřicetiletou praxí.

Na druhou stranu rychlost jde mnohdy na úkor kvality. V tomto odvětví jednoznačně vynikají starší a zkušení, kteří vlivem praxe získali onu zručnost. Proč tedy usilujeme o rychlost? Má cenu vyrábět věci rychle a nekvalitně?
Na tyto otázky poskytuje odpověď opět technologie. Moderní automatizované linky totiž dokáží skloubit rychlost s kvalitou, tudíž je zapotřebí pouze jediné - obsluha technologicky zdatným člověkem, tedy absolventem. Lidé v důchodovém věku totiž jen zřídkakdy disponují jak teoretickými, tak praktickými znalostmi tohoto odvětví.

Je tedy možné, že se situace v budoucnu zlepší? Domnívám se, že jednoznačně. V budoucnu se setře obrovský technologický skok, který byl zaznamenán na přelomu tohoto tisíciletí. Tento trend dokládají i dnešní statistiky, jež jasně ukazují, že starší lidé jsou stále otevřenější novým technologiím. Nebylo by však lidské zanechat těmto lidem pozice, na kterých pracovali celý život?

Pouze čas dokáže narovnat poměry mezi mladými lidmi a těmi staršími. Jako společnost bychom však neměli nečinně přihlížet a sami bychom měli rozhodnout, zdali by nebylo lepší přistupovat k těmto zkušeným, zručným a pečlivým lidem s respektem a úctou, kterou si jednoznačně zaslouží.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nepotřební?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)