ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.56
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Paradox lidských možností: Kdo jsme a co můžeme?

V moderním světě psychologie tvrdí, že každý člověk může svým myšlením buď zlepšit sám sebe, nebo si uškodit. Často slýcháme frázi: "Podvědomí může všechno." Ta nám vnucuje myšlenku o naší všemohoucnosti.
Opravdu, naše myšlenky a postoje mají obrovský vliv na náš život - to potvrzují jak vědecké studie, tak osobní zkušenosti mnoha lidí. Sama se tímto tématem zabývám a nepopírám jeho důležitost. Na druhou stranu existují jednoduché věci, které zpochybňují myšlenku o našem absolutním ovládání nad životem.

Zamyslete se: Nikdo z nás nezná přesný počet svých vlasů, nerozumíme tomu, jak funguje naše tělo zevnitř, a už vůbec si nepamatujeme okamžik svého narození. Tyto důležité aspekty našeho bytí zůstávají pro nás záhadou, a to nás nijak nevyděsí. Když však přijde na smrt - stejně neznámou součást života jako narození - mnozí z nás pociťují strach. To zdůrazňuje zajímavý paradox: Z jedné strany se cítíme jako mocní tvůrci svých životů, z druhé strany si uvědomujeme svou omezenost a bezmoc vůči mnoha okolnostem.

Tento paradox nás vede k hlubšímu otázce, kterou si lidstvo klade od nepaměti: "Kdo jsme?" I na tuto, na první pohled jednoduchou otázku, odpovídáme krátce: "Jsme lidé." Ale za tímto tvrzením se skrývá spousta nevyřešených otázek. Dosud nedokážeme definitivně říci, odkud pocházíme. Jedna teorie tvrdí, že jsme výsledkem dlouhé evoluce, která vedla od primátů. Tato myšlenka je podložena vědeckými důkazy, ale má i své kritiky. Existuje také náboženský pohled, podle něhož byl člověk stvořen vyšší silou - Bohem, jak popisují starobylé svaté texty. A jsou tu také exotičtější teorie, které naznačují, že náš původ může souviset s mimozemskými civilizacemi nebo dokonce s mnohorozměrnými realitami.

Paradox spočívá v tom, že i přes všechna vědecká a filozofická poznání zatím neexistuje přesná odpověď na otázku "Kdo jsme?" To nás ponechává na jakýchsi "rovnovážných miskách" - z jedné strany věříme v naši všemohoucnost a schopnost řídit svůj osud, z té druhé se setkáváme s neznámým, které nám uniká. Bez ohledu na všechny naše znalosti a technologie existují věci, jež zůstávají za hranicí našeho porozumění a kontroly.

Tato otázka se dotýká nejen našeho původu, ale také naší role v tomto světě. Snažíme se ovládat svůj život, plánovat budoucnost a dosahovat úspěchů. Jakmile se však setkáme s nepredikovatelnými událostmi nebo nevyhnutelnými momenty života, jako je smrt, nemoci nebo náhody, uvědomujeme si, jak jsou naše možnosti omezené. Nicméně, toto uvědomění nás nemusí oslabovat; naopak, může nás dovést k hlubokému porozumění rovnováhy mezi tím, co můžeme změnit, a tím, co zůstává mimo náš dosah.

Možná, že přijetí naší omezenosti nám otevře cestu k vnitřnímu klidu. Ale i přesto zůstává hlavní otázka otevřená: "Kdo jsme?" A kdo nakonec může poskytnout podrobnou odpověď na tuto otázku? Snad je hledání odpovědi součástí naší cesty k sebepoznání a harmonii se světem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Paradox lidských možností: Kdo jsme a co můžeme?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)