Menu
Práce na 120 %
- jedno ze zadání maturitní písemné práce z češtiny
- úvaha o kladech a záporech extrémního nasazení zaměstnanců
- výchozí text: Řada společností, zejména těch úspěšných, požaduje od svých zaměstnanců extrémní nasazení. (Microsoft například podle starého vtipu nabízí pružnou pracovní dobu: "Můžete si vybrat, kterou osmnáctihodinovou směnu chcete.") V Japonsku některé firmy dokonce kontrolují, zda se jejich zaměstnanci dost často usmívají na zákazníky.
Po maturitě si žák musí vybrat: Půjdu studovat na vysokou školu, nebo půjdu pracovat? V úvaze o této otázce dost málo lidí přemýšlí, do jaké míry budou zaměstnavateli využíváni. Spíše se orientují na to, zda je náplň práce bude bavit, jestli dostanou dost zaplaceno a podobně. Ale to je špatně - extrémní nasazení zaměstnanců je jedno z témat, na které by se nemělo zapomínat.
Dalo by se říct, že dávat zaměstnancům větší nálož práce je pro všechny lepší - zaměstnanec stihne víc práce a zároveň dostane více zaplaceno. Takový přístup můžeme pozorovat v mezinárodních firmách, například u Amazonu - "entry level" práce, tedy práce, pro kterou není potřeba žádná předchozí zkušenost, a platí více než dvojnásobek minimální mzdy. Na první pohled se to zdá jako báječná příležitost pro studenty a maturanty si rychle přivydělat. Ale opak je pravdou - mzda se vždy odráží od vykonané práce. A v tomto případě zaměstnanec musí obětovat své fyzické zdraví a vynaložit extrémní úsilí, aby se na této pozici udržel.
Zajdeme-li do extrémů, dojdeme až k zaměstnanecké situaci v Japonsku. Tam se od zaměstnanců očekává, že se budou usmívat na zákazníky - a pokud ne, může je čekat až vyhazov. Tato situace připomínající dystopii je už dnes realitou a samotný zaměstnanec proti mezinárodní firmě moc nezmůže. I tento argument má ale i svou pozitivní stránku: Některé studie dokazují, že usmívání, i když umělé, dokáže samo o sobě nositeli úsměvu zlepšit náladu. Bohužel zde nejde o zlepšování morálky zaměstnanců, ale o zisk firmy a apelu na zákazníky.
Extrémní nasazení, s nímž zaměstnanec při náboru nepočítá, je riskantní záležitost, která bude mít tendenci ohrožovat práva zaměstnance. Proto je důležité, aby se zákon přizpůsoboval k aktuálním situacím a zabránilo se tak tomuto využívání zaměstnanců.
Zdroj: tomm, 28.05.2024
Diskuse ke slohové práci
Práce na 120 %
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
jožo nižnánský sklamání lékařka Rolf zálesák herry citáty z knihy Literární formy frýd schopenhauer někdo se dívá Ledová země mrzet chaloupka polsko Graffity brodský prostitutka školní stres Jaromír Erben Kytice Mrtvá kočka přemysl otakar Obyčejný den maurier místo pro princeznu Ada, Minka Marta Bibi a Bubi my děti ze stanice pomáda velký boj hlavní město praha
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 158 628
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí