Menu
Úcta k umění našich předků
- poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 (podzim)
- úvahový text polemizující s výchozím textem
Stojí umění našich předků doopravdy za zničení? Je vážně tak bezcenné, jak píše F.T.Marinetti, nebo je třeba jenom jiného úhlu pohledu?
Jako první myšlenka, která mě napadla při čtení tohoto textu, byla, že to autor snad nemyslí vážně. Tím chci dát najevo, že můj názor je ten, že umění našich předků by mělo být právě naopak zachováno a ceněno. Podle mého jde vlastně o jediný odkaz, jenž nám zbyl po generacích před námi. Věřím, že i oni by chtěli, aby tento jejich odkaz žil co nejdéle a byl ostatními obdivován.
Snažil jsem se přijít na to, jaký byl důvod autora pro vznik tohoto textu. Podle něj je například ve starém obraze vidět jenom "upachtěná strojenost umělce" nebo že jeho obdivování je jako "nalévat citlivost do pohřební urny". Zdá se mi, jakoby autor viděl jenom jednu stranu těchto děl, ale úplně ignoroval tu druhou. Podle mého názoru například obraz není jenom salva barev na plátně, ale je to způsob, jakým chtěl malíř povznést naši duši. A právě naopak si rovněž myslím, že obdivování obrazu je způsob introspekce, který byl navržen, abychom se v něm často i my sami našli.
Věřím, že tyto myšlenky nezastávám jenom já, ale že je sdílím i s ostatními. Některá díla se vydraží za velmi vysoké částky, a to je samo o sobě důkazem, že lidé si umění cení. Byla by to přece nesmírná škoda vytopit muzeum nebo zapálit knihovnu.
Díla našich předků jsou podle mého názoru zde proto, abychom se často poučili z jejich chyb. To platí zejména u literatury. Kdybychom neměli pozůstatky po generacích před námi, tak bychom dělali pořád ty stejné chyby, které dělali oni. Proto si myslím, že jsou zde tato díla z velké části jako varování, abychom se nedopustili stejných chyb, jako se dopustili oni a raději si z nich vzali ponaučení.
Zdroj: Prasyn, 06.04.2019
Diskuse ke slohové práci
Úcta k umění našich předků
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
pavel z tarsu fair play moderní komunikace denis jahody pobyt v zahraničí odstavec Povídky z jedné Karel sys muj den zimní les ovidius naso proměny Havran a Lišák úvaha policejním Klávesnice moje město přivítali jsme poseroutky evoluce detektivky Noc na Karlštejně welsh Jan Neruda P panna a netvor ost dílna leonardo barokní klasicismus edgar alan poe
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 157 559
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí