Menu
Výběr střední školy
OSNOVA:
- Co si mám vybrat?
- Jaké jsou výhody gymnázia?
- Pro koho je lepší střední škola?
- Učiliště?
- Jak probíhají přijímací zkoušky?
- Jak to vidím já?
Jakou školu si mám vybrat? Tohle je otázka, kterou se momentálně zabývám. Někteří už mají jasný cíl, podle čeho si vybrat školu, do níž chtějí nastoupit, až skončí na té základní. Některým dětem do výběru mluví rodiče nebo se jim alespoň snaží poradit. Když ještě nevím, co bych v dospělosti chtěl dělat za zaměstnání, je pro mne lepší jít na gymnázium?
Pro koho je vůbec lepší gymnázium? Gymnázium je dobré pro ty, co zatím přesně nevědí, co by chtěli v dospělosti vykonávat za práci. Výuka se tu probírá hodně do hloubky, ale nezaměřuje se na nic konkrétního - například na zdravotnictví, stavebnictví apod. Kdybych chtěl jít pracovat hned po tom, co vyjdu z gymnázia, moc možností bych neměl. Vlastně bych nic neuměl, ale znal bych toho hodně. Je to trochu zvláštní, neuměl bych nic konkrétního, ale ovládal bych normální učivo ze školy. Zato bych měl větší výběr vysokých škol. Můžu si vybrat, jestli chci jít na zdravotní školu, na právnickou anebo na tu ekonomickou. Kam se tedy vydat? Na výběr je toho dost, ale pro mladého člověka jde o jednu z nejtěžších voleb svého života.
Kdo by měl jít na střední školu? Střední škola je vhodná pro ty, kteří mají v plánu hned po škole pracovat. Nebo taky pro ty, kteří chtějí jít na školu, kde berou studenty takzvaně na průměr. Tam se zkoušky nedělají. Je to sice snazší, ale záleží na úhlu pohledu. Já osobně bych si asi vybral spíše střední školu než gymnázium.
Mohu ještě někam jinam? Existuje třetí možnost, a tou je odborné učiliště. Tam se člověk převážně učí řemeslům. Například na truhláře, hrnčíře, tesaře, zedníka, nástrojaře, kominíka a mnoho dalších. Na školu tohoto typu bych šel jen v tom nejkrajnějším případě.
A co zkoušky? Zkoušky se dělí na písemné testy, ústní pohovory a někde také talentové zkoušky.
Písemné testy se dají dělat v podobě didaktického testu - kroužkování, zaškrtávání nebo vypisování správných odpovědí.
Co bych řekl závěrem? Je vlastně úplně jedno, na jakou školu půjdu. Hlavní je, aby mě to tam bavilo. Protože když se zabýváte celý život věcí, která vám nic neříká nebo je to vaše neoblíbená činnost, nebudete spokojení. A když nejste spokojeni, zbytečně se trápíte...
Zdroj: František Pech, 13.11.2018
Slohová práce Výběr střední školy ve slovenštině?
Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:
Diskuse ke slohové práci
Výběr střední školy
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
lyrickoepické žánry silvestr polykratův prsten nevinně můj recept výhled slavnosti vladař mé oblíbené zvíře mluvnické cvičení vládkyně ohně negr Jiří Marek o potope Dobrodružstvi toma vyhra v loterii vrstvy jazyka upíří kníže wilhelm tell deváťáci vrátit čas Rostand rock kam s ním Skleněný pokoj zapomenutá vražda král šalamoun Nejzápadnější slovan CIKÁNI 1984
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 719 100 474
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí