ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Zklamal nás rozum?

Co si vlastně máme pod slovem rozum představit? Podle mého názoru slovo "rozum" je název pro určité myšlení a reakce našeho mozku. Když vám někdo řekne "Dej tomu rozum!", což je fráze, kterou často slýchávám od svého otce, znamená to, že se máte nejspíš nejdřív nad něčím zamyslet, jelikož ta druhá osoba tím dává najevo svůj nesouhlas ve vaše myšlení, ve váš názor na onu věc. Takže rozum je vlastně vaše myšlení, které je ovlivněno vašimi zkušenostmi z vašeho vlastního života a nebo vám bylo předáno na základě vědomostí například ve škole. Když píši tento sloh, tak vlastně používám svůj vlastní rozum, své vlastní zkušenosti, svůj mozek a zamýšlím se nad tímto tématem. Rozum je vlastně druhé jméno pro myšlení.
K čemu rozum používáme neboli to myšlení? Příklad: Vykonáváte-li nějakou činnost, často jistě přemýšlíte, jak by se to dalo usnadnit, či nějak obejít, aby to bylo co nejdříve hotové. Člověk je rozumný tvor, který má mozek a nebojí se ho použit a díky tomu jsme obklopeni věcmi, technikou, kterou musel člověk vymyslet. Ale jsou i tací "nerozumní" lidé, kteří používají svůj rozum ke špatným věcem, jež škodí ostatním, aby uspokojili své vlastní potřeby a nebo přežili v dnešní době, což není v každé časti světa tak lehké. Takže z toho vyplývá, že rozum má své kladné i záporné stránky.
A nyní k otázce, jež vyplývá z tématu tohoto slohu "Zklamal nás rozum?". Člověk podvědomě používá svůj mozek k tomu, aby udělal nějakou věc, ale v ten moment, kdy ji právě vykonává, se může také mýlit. To je ono, rozum se může zmýlit a tím nás zklamat, ale rozum se nemýlí a to protože my ho ovládáme. Tím pádem je vina na naší straně. Člověk je tvor rozumný, ale už nikde většinou není dodáváno, že není neomylný. Zmýlit se může na základně špatných zkušeností a nebo zrovna ovlivněn okolím, svým zdravotním stavem, tyto i jiné věci mohou člověka přivést ke špatnému úsudku. To znamená, pokud člověk něco dělá, měl by se nad tím zamyslet než dojde k závěru: "Vezmi rozum do hrsti".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zklamal nás rozum?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)