ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.26
Hodnoceno: 222x Prosím, ohodnoť práci

Anglická kuchyně

Jaká je anglická kuchyně?
Anglická, skotská a waleská kuchyně je nápaditá, rozmanitá a jedním slovem vynikající. Ve Velké Británii najdete všecko, po čem toužíte - či už je to restaurace, která se specializuje na typicky anglická jídla, anebo dáte přednost kuchyni mezinárodní. Každý region má samozřejmě vlastní speciality a odlišnosti, ale všude se střetnete s pravým anglickým rostbífem, zvěřinou, beraním masem a s mnohými druhy ryb.
Anglická kuchyně, to jsou především vydatné snídaně, odpolední čaj, rychlé občerstvení a jídlo "do ruky". Kdo Británii navštívil, nemohl si nepovšimnout například smažené ryby s hranolkami (Fish and Chips), sendviče či cornwellské taštičky. Ale rozebereme to všechno pěkně popořádku...

Anglické snídaně
Typické anglické snídaně jsou oproti těm našim českým bohatší a vydatnější. V anglických rodinách se také tradičně snídaně podávají jen přes víkend, když je ráno dostatek času na příjemné posezení. Běžně totiž v Anglii snídají jen toasty nebo corn flakes s mlékem či jogurtem či toast s oblíbeným arašídovým máslem.
Jsou to obvykle ovesné kaše porridge s mlékem anebo smetanou a cukrem. Potom následuje "slaný" chod s vejci. Jeho součástí bývají párky, grilovaná klobáska, šunka, smažené žampióny, rajčata, fazole a především originální bacon - tzv. slanina.
Potom následuje tradiční toast s máslem a s marmeládou (marmeládou se v Británii myslí jen pomerančová, všecko ostatní musíme správně nazvat džem) anebo s javorovým sirupem, dále palačinky nebo typické anglické přeslazené koláčky. K tomu se pije káva nebo čaj, obvykle s mlékem nebo smetanou.

Oběd
Oproti snídaním je oběd poměrně lehký - hlavním jídlem dne je totiž až večeře. Servíruje se mezi 12. až 14. hodinou. K obědu nejčastěji dostanete toasty, a to buď se sýrem, rybou (nejčastěji tuňákem), kuřecím masem anebo salátem.
Sendviče - byl to Londýn a člověk jménem John Montagu, který obohatili evropskou kuchyni o jídlo zvané sendvič. Stalo se to v 18. století, když tento hrabě ze Sandwiche nařídil svému sluhovi, aby vložil plátek masa mezi dva chleby, protože chtěl při jídle pokračovat v karetní hře. Dnes jsou sendviče běžnou součástí studené kuchyně v cele Evropě v mnoha variacích.
Fish and chips - tuto obalovanou smaženou rybu s hranolkami můžeme považovat také za anglické národní jídlo. Je to bílá ryba, například treska, která se obalí a opeče. Podává se s hranolkami a octem a je k dostání za přijatelnou cenu téměř všude. Ostrovní kuchyně je vůbec bohatá na různé upravené mořské i sladkovodní ryby, především lososy a tresky.
Steak and kidney pie je vlastně hovězí se zapékanými ledvinkami v těstíčku, který nemůže chybět na jídelním lístku v žádné pravé britské hospodě, natolik je to britské národní jídlo.

Čaj o páté (teatime)
Tento čaj představuje britskou tradici, denně dodržovanou v domácnostech, čajovnách a grandhotelech. Podává se okolo 16. hodiny a jeho hlavní součástí je samozřejmě čaj, obvykle indický anebo cejlonský, s mlékem a cukrem podle chuti. Můžeme si dát i vonný čínský či bylinkový čaj s citrónem či bez. Opět se obvykle jedí malé sendviče, většinou plněné rybí pomazánkou a okurkou. Pro milovníky sladkostí potom začíná ráj. Následují totiž koláčky s džemem a smetanou, jako je to zvykem v jihozápadní Anglii, anebo máslem namazané toasty či lívance. Nakonec ještě ovocný koláč nebo piškotová bábovka s džemem, čokoládový větrník či místní specialita, jako např. skotské sušenky z lineckého cesta. Konzumuje se scones, což je pečivo s hrozinkami, smetanou a jahodovou marmeládou a křehké anglické biscuits.

Pudingy
Podávají se teplé nebo studené. Známý je především vánoční puding, který se musí připravit minimálně jeden měsíc před svátky, a jeho součástí je strouhanka, mléko, vajíčko, mandle a muškátový oříšek. Ke všemu se přidá sherry nebo tmavé pivo a vaří se ve vodní koupeli. Před podáváním se polévá koňakem a alkohol se pro větší efekt zapaluje. Další zvláštností z anglických pudinků je například "skvrnitý" puding s rybízem a rozinkami, švestkový puding nebo syllabub, což je středověký pokrm z dvojitého krému, bílého vína a citrónové šťávy.

Večera (dinner)
Večera je hlavni jídlo dne a podává se mezi 19. a 20. hodinou. Jedná se většinou o teplé jídlo a na noc se teda Angličané najedí dosyta. Při tradiční anglické večeři čeká strávníka několik chodů a vzorně upravené stoly se spoustou příborů. "Hostina" začíná předkrmem (starter) - nejčastěji polévkou, následuje hlavní chod (main course) a na závěr nesmí chybět zákusek (dessert).

Nápoje
Oblíbeným pitím Britů jsou alkoholické nápoje, které se smí podávat jen osobám starším 18 let. Děti do 16 let do hospody dokonce nesmí ani vstoupit. Britské hospody najdete doslova na každém kroku.
Pivo - zvykem je, že si můžete vybrat až z osmi druhů čepovaných piv a z několika desítek druhů lahvových či plechovkových piv. Zajímavostí britských pubů je to, že jsou bez obsluhy. Pro každé pití si zákazník musí dojít vždy až k baru. Ve větších městech jsou v současnosti velmi často navštěvované vinné a koktejlové bary, které ve večerních hodinách nabízejí tzv. šťastnou hodinku (Happy Hour), kdy jsou nápoje podávané za snížené ceny. Otvírací hodiny pubů i barů se velmi liší. Populární je světlé horké pivo, ale taktéž těžké smetanovo hebké černé pivo (Guiness), zvláštní druh slabého piva a světlé hnědé pivo.
Whisky a gin - populárním pitím Britů je i tvrdý alkohol, kterému kraluje whisky - např. Jack Daniels nebo Red Label. Oblíbená je skotská, ale i irská whisky. Pokud zrovna nejste milovníky tohoto moku, můžete si objednat například gin. Známou značkou je Beefeater.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Anglická kuchyně







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)