Menu
Barokní literatura
- Oficiální literatura Adam Michna z Otradovic (1600 /?/-1676): básník, skladatel, varhaník, hudebník. Mezi jeho díla patří tři sbírky duchovních písní: Česká mariánská muzika - melodie i slova (1647), Loutna česká (1653) a Svatoroční muzika (1661). Bedřich Bridel (1619-1680): básník, překladatel, profesor rétoriky (řečnictví), jezuita. Řídil jezuitskou tiskárnu v pražském Klementinu. Za jeho nejvýznamnější dílo považuje básnickou skladbu Co Bůh? Člověk?, kde se objevuje protiklad postavení člověka a dokonalého boha, kde víra v boha převažuje. Člověk je malý, nicotný oproti bohu.
- Neoficiální literatura Bohuslav Balbín (1621-1688): velmi vzdělaný člověk, jezuita, literární historik a teoretik. Jeho dílo "Obrana" (českého jazyka) byl původně latinský spis určený učencům, kde obhajuje češtinu. Toto dílo však vyšlo až 100 let po jeho smrti.
- Jan Ámos Komenský (1592-1670) Narodil se v Nivnici, zemřel v Amsterodamu a pohřben je v Nardenu. Brzy osiřel. Studoval na bratrských školách v Přerově, Strážnici, později v zahraničí. Po návratu se stal učitelem a bratrským knězem v Přerově a Fulneku. Roku 1628 opouští zemi jako emigrant a pobývá ve Švédsku, Holandsku, Polsku, Maďarsku (do všech zemí byl zván jako učitel). Žena a 2 děti mu zemřely ve třicetileté válce. Jeho jméno nese univerzita v Bratislavě. Právem je nazýván jako učitel národů. Za jeho nejvýznamnější barokní dílo, stejně jako za nejvýznamnější barokní dílo vůbec, považujeme alegorickou skladbu Labyrint světa a ráj srdce. Skládá se ze dvou částí. Alegorie spočívá v městě a jeho rozdělení, které symbolizuje celý svět. První vydání z roku 1631 věnoval Karlu staršímu ze Žerotína. Objevuje se zde postava poutníka, což je autor sám. Poutník jde do světa poznat co je dobré a co zlé. Světem ho provází Všudybud a Mámení, které mu nasadí růžové brýle. Poutník si ale i přesto najde skulinku a uvidí, jak je celý svět špatný a je z toho zklamán. Jedinou útěchou mu je opět víra v boha, která je zakořeněna hluboko v jeho srdci. Kritizuje zde způsob života kněží, válčení, stavu soudnictví a soudců. K jeho dalším dílům patří pansofická (vševědná) díla jako "Kšaft" umírající matky jednoty bratrské či Listové do nebe, kde je formou dopisu řešena otázka sporu mezi bohatými a chudými. Postava J.A.Komenského se objevuje například v životopisném románu M.V.Kratochvíla, který nese název Život Jana Ámose.
Zdroj: Malenicka, 22.01.2006
Diskuse ke slohové práci
Barokní literatura
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
kästner české školství kristiánova legenda Tajemný starý dům Skateboard Borovsky kral lavra Je po dešti Kouzelný prsten maturant trapné povídky o minotaurovi sklo jak jsem se lekla masmédia Tati, tobě přeskočilo hořká chut lásky bíli drogově závislí Vojtěch Matocha Morová rána aku-aku Výchova dívek adela e-mail Kacafírek kopyto SKOKANI táboření balada o drobnostech golet v údolí
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 575 736
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí