ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.76
Hodnoceno: 269x Prosím, ohodnoť práci

Drogy a protidrogová prevence

  1. Co to vlastně DROGA je?
    Droga je přírodní nebo chemická látka, která mění duševní i tělesný stav člověka. Označuje velice široký okruh psychotropních látek. Pojmenování pochází z holandského slova droog, které v doslovném překladu znamená žízeň. Tento název se také používá v léčitelství, k označení léčivých částí rostlin.
  2. Dělení drog
    Drogy se dají rozdělit na čtyři základní skupiny. Liší se od sebe vzhledem, účinky, průběhem závislosti, ale dokonce i mírou rizika pro uživatele. K těmto nelegálním látkám se může zařadit i pátá skupina - léky ovlivňující psychiku, jinak řečeno legální drogy. Drogy se dělí takto:
    • 1. skupina - Konopné drogy
    • 2. skupina - Opiáty
    • 3. skupina - Stimulační látky
    • 4. skupina - Halucinogeny
    • 5. skupina - Psychotropní léky
  3. Závislost
    Označuje stav, při kterém člověk musí opakovaně brát drogy. Droga se stává středem jeho života. Je za ni ochoten zaplatit jakoukoli cenu. Poté i krade, aby získal peníze. Závislost na drogách může být psychická i fyzická. Při psychické závislosti přestává mít člověk pod svou kontrolou chuť na drogy a nedokáže si je odepřít. Při fyzické závislosti se organismus droze přizpůsobí a potřebuje ji. Když se přísun drogy přeruší, projeví se to abstinenčními příznaky. V tomto stavu je těžké přestat drogy brát.
  4. Tradiční česká droga - Pervitin
    Pervitin. Často bývá označován jako tradiční česká droga. V žádném případě ale není českým vynálezem. Vyrobena byla již v roce 1888 v Japonsku. Za druhé světové války se používala pro sebevražedné piloty kamikadze jako doping při jejich posledním letu. Pokud se člověk předávkuje, může dojít k akutnímu selhání srdce s možností úmrtí.
  5. Alkohol
    Jedna z nejdéle zneužívaných drog na světě. Lidem, kteří ji užívají, způsobuje velké zdravotní potíže. V běžné mluvě se pojem alkohol používá pro sloučeninu s chemickým názvem ethanol. Je to bezbarvá, čirá kapalina alkoholového zápachu a pálivé chuti. U mladých lidí vzniká závislost na alkoholu mnohonásobně rychleji než u dospělého člověka. Účinky alkoholu na lidský organismus při dlouhodobém nadměrném užívání jsou například podrážděnost, odumírání mozkových buněk, zrychlené stárnutí pleti, riziko mozkové mrtvice nebo infarktu, vysoký tlak, tvrdnutí jater, poškození ledvin a mnoho jiných.
  6. Tabák
    Kouření tabáku se stalo celosvětovým velkým problémem. Je to rostlina, jejíž listy se používají k výrobě cigaret a doutníků. Tabák se dostal do Evropy z Ameriky. Přivezl ho sem slavný mořeplavec Kolumbus. Listy tabáku obsahují nikotin, který ničí organismus a způsobuje závislost. Kouř z cigaret obsahuje další látky, které poškozují zdraví člověka. Kouření způsobuje tvorbu vrásek, zvýšené riziko rakoviny plic a dýchacích cest, usnadněný přenos infekcí dýchacími cestami, snížení kapacity plic, cévní choroby a další.
  7. Proč se vyplatí žít bez drog?
    Člověk, jenž žije bez drog, alkoholu a cigaret má mnoho výhod:
    • Svoboda a nezávislost. Lidé, kteří jsou závislí, svobodu ztrácí. Kuřák například kouří, i přestože by s tím rád přestal a i když ví, že to jeho zdraví škodí.
    • Více peněz
    • Lepší kondice, lepší dech
    • Lepší postřeh
    • Hezčí pleť. To znamená, že se závislému člověku tvoří vrásky a dlouhodobé zneužívání drog vede k šednutí a chátrání kůže.
    • Lepší paměť
    • Méně úrazů
    • Lepší pozice v zaměstnání

ZDROJE:

  1. Internet:
    • http://kulicky007.blog.cz/0704/co-je-to-droga
  2. knížky (brožurky):
    • Příručka pro mladé spolupracovníky programu FIT 2001 - Klub pro 3. tisíciletí, duben 1994, BESIP
    • DROGY - poznej svého nepřítele, vydalo nakladatelství MEDEA KULTUR
    • Sám sebou, 8. ročník, Zdena Kašparová a Tomáš Houška, 1996

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Drogy a protidrogová prevence







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)