Menu
Egyptské pyramidy
Egyptské pyramidy v Gíze jsou považovány za jediný dochovaný div starověkého světa. Tyto stavby sloužily jako královská pohřebiště, která připomínají jednu z nejstarších civilizací světa.
Již okolo roku 3000 př.n.l. se faraonové považovali za syny bohů a nemohli se spokojit s obyčejným pohřbením do země tak, jako se zacházelo s nemajetnými (občany). První hrobky se nazývaly mastaby. Používaly se v období první až třetí dynastie. Faraon Džoser, který se na posmrtný život připravoval dlouho a pečlivě, nebyl se svou mastabou spokojen. Povolal architekta Imhotepa. Ten začal pracovat na první pyramidě stupňovitého (nepravého) typu.
Chufuova (Cheopsova) nebo také Velká pyramida byla postavena jako třetí pravá pyramida po Lomené a Červené. Měří 146 metrů na výšku. V důsledku nedostatku místa v královské nekropoli v Dahšúru se Chufu rozhodl postavit svou hrobku na pouštní pláni v Gíze. Uvnitř pyramidy se skrývá Velká galerie, Královnina a Králova komora.
Egyptologové vedou neustálé spekulace o počtu lidí, kteří na stavbě pyramidy pracovali, a také o její samotné výstavbě. Rozdělili se na dvě skupiny: Jedna skupina podporuje teorii zvedacích strojů, druhá teorii ramp. Ani jedna z teorií není dodnes dokonale vysvětlena, i přesto se stavba pomocí ramp uvádí jako pravděpodobnější.
"Velký je Rachef" - to je doslovný překlad názvu druhé největší pyramidy v Gíze. Má dochovanější pyramidion než Chufuova. To způsobuje častou záměnu s Velkou pyramidou. Původně byla Rachefova (Chefrénova) pyramida o 3 metry nižší.
Faraon Rachef si také nechal postavit největší sochu Egypta: Velkou sfingu ("žijící obraz"). K tělu lva je připojena faraonova hlava s nemes a ureem. Nelze s jistotou říci, co znamená symbolika Sfingy. Pravděpodobně sloužila jako strážce Rachefovy pyramidy nebo chrámu zasvěceného samotné soše.
Nejmenší z gízských pyramid, vysoká 66 metrů, dostala jméno "Božský je Menkaure". Stavba byla dokončena jen částečně.
Po výstavbě třech velkých pyramid se zdá, jako by došly v Egyptě všechny zásoby stavebního kamene. S Menkaurem končí čtvrtá dynastie a s ní i stavba velkých pyramid. Faraoni sice stále využívali jako své hrobky pyramidy, ale jejich výška nepřesáhla padesát metrů. Větší popularitu získávaly hrobky tesané do skály. V dnešní době využíváme pyramidy k různým účelům. Například skleněná pyramida slouží jako vstup do francouzského Louvru a také na Výstavišti v Praze najedeme pyramidový pavilon.
Zdroj: nikola, 09.12.2010
Diskuse ke slohové práci
Egyptské pyramidy
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Chování lidí optimista Praga Caput Regni Úkryt v lese realismus kritický komedie o strašidle manažer pod skleněnym zvonem pod sněhem vánoční koleda humor a satira krkavec velké otazníky sophie vlastnosti lidí Popis situace e-knihy Zlaté Ruce maeterlinck mahler cil pavel tigrid Tom Hanks manual indoevropske zvukomalebnost JINDŘICH pLACHTA dobre skutky oteplování knižní výrazy
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 908 142
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí