ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.10
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Internet (2)

OSNOVA:

1. Úvod
2. Vznik ARPANETu
3. Nástupce ARPANETu - Internet
4. Internet od roku 2000
5. Připojení k Internetu
6. Internet v České republice dnes a zítra


Internet je celosvětový decentralizovaný systém propojených počítačových sítí. Jeho vznik můžeme datovat již do roku 1969, kdy byl vytvořen jeho přímý předchůdce ARPANET na zakázku Ministerstva obrany Spojených států amerických. Ten zanikl v roce 1990. Dnes má Internet přes dvě miliardy uživatelů na celém světě. Nejznámější a nejpoužívanější službou Internetu je World Wide Web (zkráceně WWW).

Koncem šedesátých let se ministerstvo obrany USA obávalo, že při vojenském konfliktu by jeho počítačová infrastruktura mohla utrpět. Proto vládní agentura ARPA vyvíjí základní protokol TCP/IP a vytváří armádní síť ARPANET. Experimentálně jsou propojeny čtyři uzly (síťový uzel je jakékoliv zařízení připojené k Internetu, resp. ARPANETu). ARPANET byl decentralizovaný, takže neměl žádné hlavní centrum. Od roku 1972 je na ARPANET připojeno už přes padesát počítačů, programátor Ray Tomlinson vytváří první emailový program. Prvních tisíc počítačů zahrnoval ARPANET roku 1984.

Od roku 1985 zahajuje USA program NSFNET, do kterého vkládá 200 miliónů amerických dolarů. Program si klade za cíl další rozvoj a provoz ARPANETu. Pojem Internet začíná být znám od roku 1987, kdy už je k ARPANETu připojeno 27 tisíc počítačů. Začíná se objevovat i návrh vývoje World Wide Webu, který prezentuje Tim Bernes-Lee. O rok později, ve spolupráci s Robertem Cailliauem, publikuje koncept hypertextu. ARPANET definitivně končí rokem 1990. WWW začíná využívat laboratoř CERN v Ženevě i Bílý dům ve Washingtonu. Československo vstupuje do Internetu rokem 1992, kdy se připojí Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Historicky první prohlížeč WWW, nazvaný Mosiac, je veřejnosti zdarma k dispozici od roku 1993. Zanedlouho se na trhu objevuje prohlížeč Netscape Navigator, který je komerční. V roce 1996 využívá Internet již 55 miliónů uživatelů. Vzniká první služba využívající protokol P2P - Napster. Rocková skupina Metallica tuto službu však zažaluje, protože ještě před oficiálním uvedením svého alba na trh se již díky Napsteru toto album vysílalo v rozhlase. Na základě rozhodnutí soudu byl Napster zakázán.

Internet se stává symbolem dekády. Nejvyužívanější službou Internetu je bezpochyby WWW, využívající protokolů HTTP a HTTPS. Mezi další populární služby patří email (protokol SMTP), IM (využívá nejrůznějších protokolů), VoIP (telefonování po Internetu) a peer-to-peer sítě. Ty slouží především ke sdílení nelegálního softwaru, hudby a filmů. Roku 2004 vzniká nejrozšířenější a dnes nejnavštěvovanější sociální síť na světě - Facebook. Původně se jednalo o sociální síť určenou pouze vybrané vysoké škole, avšak posléze se rapidně rozšířila do celého světa (má přes půl miliardy uživatelů, z toho asi dva-tři miliony Čechů). Prakticky každý si může vytvořit svou vlastní webovou stránku nebo blog, k čemuž slouží služby jako Webzdarma.cz, WebSnadno.cz, Blog.cz a jiné. Ve světě je to především Blogspot.com.

Připojit k Internetu se lze mnoha způsoby. Před patnácti až deseti lety byl nejrozšířenější způsob připojení k Internetu pomocí takzvaného Dial-up, které je však na dnešní poměry velmi pomalé. Mezi dnes nejrozšířenější způsob připojení patří Wi-Fi. Dále je velmi rozšířené připojení pomocí telefonní linky nebo přes klasickou kabelovou přípojku (DSL). Další alternativou je připojení pomocí satelitu. To má tu výhodu, že se dá připojit naprosto všude. Internet se dnes využívá v různých zařízeních. Nejčastěji v osobních počítačích nebo noteboocích, ale existují i připojení pro mobilní telefony, televize, tiskárny nebo paměťové kartu (pouze vyhledání karty v případě její ztráty).

V České republice bylo k Internetu v roce 2008 připojeno kolem 32 % domácností, jejich počet se však neustále zvyšuje. Češi na Internetu nejvíce navštěvují portál Seznam.cz (založen roku 1996 Ivem Lukačovičem), jenž v sobě zahrnuje služby typu emailová schránka, vyhledávač, překladač, komunikační portál aj. Dále je také často navštěvován již zmíněný Facebook nebo portál pro bezplatné sdílení videí YouTube. Autor knihy Multimédia - podrobný průvodce napsal: "Předpovídat budoucnost je poněkud nebezpečné. Jen si vzpomeňte na ty komiksy z padesátých let, ve kterých jsme se proháněli ve vznášedlech a dovolenou jsme trávili na Měsíci." Dle odborníků bude totiž v nejbližších 15 letech Internet patřit mobilním technologiím. "My jsme se dnes, co se mobilního internetu týče, dostali na úroveň počítačů před třemi roky," uvedl expert na komunikační technologie Daniel Dočekal. Prakticky každý dnes vyráběný mobilní telefon obsahuje modul pro Wi-Fi, 3G, GPRS nebo EDGE připojení k Internetu. Budoucnost klepe na dveře.

POUŽITÉ ZDROJE:

1. BOWEN, David. Multimédia - podrobný průvodce, Albatros, 1997, str. 200
2. HORSKÝ, Radek. Bezdrátové sítě Wi-Fi v rekordním čase, Grada, 2006, str. 84

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Internet (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)