ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Jak na vázané stavby?

  • díky technologii "vázané stavby" můžete postavit v krátkém čase prostorově výraznou a funkční stavbu, a to bez jediného hřebíku jen za pomocí dřevěných kuláčů a konopných lan

Vázané stavby a svazování nejsou to samé.
U vázaných staveb z lan a dřeva pomocí určitých technik vytváříme různé mosty, věže, houpačky, lavičky, brány, praky a jiné atrakce, jakými mohou být například kolotoč nebo ruské kolo. Svazování je pak spojení dvou nebo více kusů dřeva lanem.
Před vytvářením vázaných staveb je nutné se naučit svazovat různými technikami, pak je vše mnohem jednodušší.

Pro realizaci vázaných staveb jsou potřeba tyto nástroje: nářadí, dřevo, lana a rukavice (aby si člověk nesedřel při utahování lan ruce).
Dřevo se buď nařeže v lese nebo se zakoupí na pile již hotové. Říká se mu tyčovina, která je různého druhu i různé délky a šířky. Pro určitý druh vázané stavby si vždy přečtěte návod v příručce, kde vám doporučí jak délku tyčoviny v metrech, tak její průměr. Lana se dají koupit v každém hobby obchodě. Nejlepší je přírodní lano, například konopné. Lana se skládají z vláken, jejichž třepení se musí zabránit hned na začátku, a to buď omotáním navoskovaným provázkem nebo lepící páskou. Údržba lana je velice důležitá, není pochyb, že o lano se musíme dobře starat, neboť nám drží celou stavbu. Proto vždy, když lano použijete, nenechávejte jej v rozmotaném stavu, ale utvořte tzv. panenku.

Pro základní stavby je nutné umět hlavně lodní uzel a pak uzel konstruktérský, jakýsi pojistný lodní uzel. Každá vazba má začátek, tedy tento pojistný uzel, a potom samotnou vazbu (omot), kterou je nakonec třeba zafixovat. Dva poslední úkony se dělají vždy třikrát. Vše se rovněž ukončuje lodní smyčkou.

Ze všeho nejdůležitější je křížová vazba, pak diagonální vazba, vidlicová křížová vazba a nakonec osmičková křížová vazba spolu s lešenářskou křížovou vazbou. Před jakoukoliv vázanou stavbou se doporučuje vše řádně prostudovat a hlavně vyzkoušet několikrát v praxi.

Když člověk uváže svou první křížovou vazbu, říká si, že ještě deset takových a půjde mu to bez chyby.
Vřele doporučuji nějakou příručku o vázaných stavbách nebo rovnou kurz.
Tak mnoho zdaru při stavbě vašich vázaných staveb!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak na vázané stavby?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)