Menu
Jan Werich
Vzdělání měl velmi dobré: studoval na reálném Gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se seznámil s jeho budoucím, velmi významným spolupracovníkem a přítelem, Jiřím Voskovcem, a poté se dostal na Univerzitu Karlovu - obor práva, vysokou školu však nedokončil.
Na začátku své kariéry působí spolu s Jiřím Voskovcem v redakci časopisu Přerod, kde vymýšlí svou první a veleúspěšnou divadelní hru "Vest Pocket Revue", uvedenou v Osvobozeném divadle. Tam potom Werich s Voskovcem působí pár let, do té doby než je divadlo uzavřeno. V této době (30. léta 20. století) vytvoří mnoho známých děl, např.: hry "Golem", "Sever proti Jihu", "Caesar" a "Kat a blázen". K těmto hrám skládá hudbu a občas i píše texty - pokud si je dvojice V+W nenapíše sama - jejich dobrý přítel Jaroslav Ježek.
Po definitivním uzavření divadla emigrují všichni tři do USA, kde mají opět velký úspěch s divadelními hrami a po skončení 2. světové války se znovu vrací domů.
Když se vrátí, Jan Werich spolu s Jiřím Voskovcem obnovují Osvobozené divadlo a přejmenovávají ho na Divadlo V+W. Voskovec ale naneštěstí znovu emigruje do Spojených států, a tak stačí ještě uvést "Divotvorný hrnec", kde sám Werich ztvárňuje postavu vodníka Čochtana.
Po Voskovcově emigraci se Werich stává ředitelem Divadla ABC, kde spolupracuje s Miroslavem Horníčkem a obnovuje spoustu her Osvobozeného divadla.
Werich se však nevěnoval pouze herectví, ale také psal knihy, které se hlásily velké úspěšnosti. K nejznámějším patří Fimfárum - soubor pohádek a povídek a Italské prázdniny.
Dále se objevoval i na filmovém plátně ve snímcích Císařův pekař a Pekařův císař, Byl jednou jeden král a Až přijde kocour. Nechyběl ani v televizních inscenacích "Uspořená libra", "Medvěd" a "Kočár nejsvětější svátosti".
Po roce 1968 se postaví za demokratické síly, které chtějí nastolit změny ve společnosti, a potom je už víceméně až do své smrti záměrně opomíjen komunistickým režimem.
Jan Werich umírá 31. října roku 1980 v Praze, kde strávil většinu svého života. V této době probíhá anketa Největší Čech, ve které se Jan Werich dostal do první desítky. Držím mu palce, ať mu lidé posílají další a další tisíce hlasů. Myslím si totiž, že pan Werich je v této soutěži i desítce právem, protože to byl výborný herec, komik a spisovatel. 11. června 2005: Včera se konalo vyhlášení výsledků ankety Největší Čech a Jan Werich se umístil na 6. místě. A jen tak pro zajímavost, 1. z deseti byl panovník Karel IV.
Zdroj: Martina Hermanová, 13.06.2005
Diskuse ke slohové práci
Jan Werich
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
zrůda obvineni sen a snění pastely soud pana havleny český realismus co nám škola dala ego Pokušení A-ZZ Rozhovor se stromem CLARK povídka šakalí léta odlévání zvonu Děsivé tajemství stížnost na řidiče Stevenson Mácha alf přestřelka dnes v noci oranžové blues bomba jambický verš Nekonečný příběh kutná+hora pátek třináctého přijímací zkoušky Extáze bratrstvo právo a spravedlnost
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 907 451
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí