ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Karel Čapek - Válka s mloky

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 znělo Kniha, kterou si musíte přečíst a jednalo se o článek s prvky recenze, který představuje jednu z knih jmenovaných ve výchozím textu a doporučuje ji čtenářům webu Milujeme literaturu

OSNOVA:

I.Díla pro lid
II.a) Zasazení děje
b) Lidé jsou lhostejní
III.Ponaučení z díla

Karla Čapka řadíme mezi autory, kteří chtěli sloužit lidem a byli angažovaní v jejich sociálních problémech. To si můžeme dokázat na spoustě jeho protifašistických děl upozorňujících na to, co s člověkem může udělat touha po moci. Například v knize Válka s mloky představují mloci nacisty okupující jiné země.

Dílo Válka s mloky pojednává o přemnožení mloků ve zcela smyšleném světě. Autor do příběhu zasadil zcela nereálné věci a situace, aby nedošlo k panice mezi čtenáři. Můžeme zde najít užití personifikace. Mloci tedy mají lidské vlastnosti, umí mluvit, ale nemají smysl pro imaginaci, krásu či spirituální hodnoty. V tom se skrývá jejich nebezpečí.
"Zkrátka, ať dobře či špatně, dovedli Mloci mluvit téměř všemi jazyky světa podle toho, na kterém pobřeží žili. Tehdy vyšel u nás článek, který se trpce tázal, proč se Mloci neučí také česky, když už jsou na světě Salamandři mluvící portugalsky, holandsky a jinými jazyky malých národů." (str. 147)

Za přemnožení mloků si mohli lidé sami, jelikož s nimi obchodovali. Byli jejich předmětem obživy a zpočátku jim nedocházely důsledky, které by se mohly stát.
"V největší rychlosti se konaly všechny přípravy pro přijetí Mloků; byly uchystány nejluxusnější koupelny ve Vaduzu a zvláštní vlak přivezl v cisternách mořskou vodu do van pro mločí delegáty." (str. 227)
Když už bylo pozdě a lidstvo přemýšlelo, jak se zachránit, spousta jedinců se odvolávala na přírodu.
"Copak má příroda pořád napravovat, co si lidé nadrobili? Tak tedy ani ty už nevěříš, že si sami pomohou? Tak vidíš, tak vidíš; nakonec byste chtěli zase spoléhat, že vás někdo nebo něco spasí!" (str. 243)
Lidé se k problému staví lhostejně a v hloubi duše věří, že si příroda s mloky dokáže poradit.

Smyslem díla Válka s mloky může být varování, aby lidstvo nedospělo k další světové válce. Kniha byla napsána v letech po první světové válce a můžeme v ní vidět autorův strach o lidstvo v případě další války.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Karel Čapek - Válka s mloky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)