Menu
Manifest české moderny
Zakladatel eseje v české literatuře, zakladatel české kritiky. Připomeňme si definici eseje: esej je úvaha nad tématem, kdy se do popředí dostává autorova osobnost. Takové jsou i Šaldovy eseje. Z jejich souborů jmenujme Duše a dílo či Boj o zítřek. Jeho eseje se mnohdy zabývaly významnými českými autory jako byli Mácha, Němcová, Smetana a Vrchlický, o němž napsal kritickou esej. Kritizoval ho za to, že šel víc do šíře stylů než do hloubky. Po letech ale Šalda poznal, že chyboval a svůj názor na Vrchlického přehodnotil. Pokoušel se psát i básně, romány a dramata, ale jeho význam je spojený hlavně s esejí a kritikou. Josef Svatopluk Machar (1864-1942)
První český básník, který polemicky vystoupil na sklonku 19. století proti dosavadní poezii a proti tehdejší morálce. Pocházel z Kolína, studoval v Praze a po vojně pracoval jako bankovní úředník ve Vídni, kde svými díly kritizoval soudobé poměry. U nás byla jeho díla publikována v Herbenově časopise. Do Prahy se vrátil na sklonku 1. světové války a roku 1918 se stal generálním inspektorem Československé armády. Některé z jeho významných děl:
Confiteor (latinsky vyznávám se, zpovídám se) - 3 části, kritika tehdejší doby
Zde by měly kvést růže - dramatická skladba, o ženě, kterou muž bije, ale ona ho ještě brání před neteří
Magdaléna - báseň, ve které je hlavní hrdinkou také žena
Konfese literáta - vzpomínky Otokar Březina (1868-1929)
Vlastním jménem Václav Jebavý. Pocházel z moravského venkova, studoval na reálce v Telči a pak pracoval jako učitel. V jednom týdnu mu umřeli oba rodiče a to značně poznamenalo jeho tvorbu, která se byla pesimistická, mystická, se smutnými motivy, téměř až oslavující smrt. V závěru své tvorby se stává však trochu optimističtější. Napsal pět básnických sbírek: Tajemné dálky, Svítání na západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce. Jeho poslední sbírka je ta optimističtější. Antonín Sova (1864-1928)
Pocházel z Pasova, studoval práva, pak pracoval jako úředník pražského magistrátu a později jako ředitel městské knihovny v Praze. Jeho dílo můžeme rozdělit do tří etap:
1. období : impresionistické - sbírky: Z mého kraje, Květy intimních nálad
2. období : symbolistické - sbírka Zlomené duše
3. období : stal se z něho citový básník, psal především lyrické básně, přírodní lyriku, ve svých vzpomínkách se vrací do mládí Karel Hlaváček (1874-1898)
Pocházel z Prahy Libně z proletářské rodiny, studoval Filozofickou fakultu, psal kritiky, kreslil, ilustroval, psal básně a podílel se na zrodu Sokola. Jeho tvorbu označujeme za dekadentní. V jeho tvorbě se objevují pocity smutku, marnivosti, melancholie, ale vždy má určitý rým, rytmus, melodii. Z jeho sbírek jmenujme např. Pozdě k ránu či Mstivá Kantiléna.
Zdroj: Malenicka, 23.01.2006
Diskuse ke slohové práci
Manifest české moderny
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
odpad jazykovy rozbor kdo jinému jámu kopá banánové rybičky povídka šakalí léta hlásky Písař Bartleby PREISOVÁ flush Rukopis zelenohorský taita balad typizace život ježíše koně mluví Román+pro+ženy Poslední Čech řeka J.R.R.Tolkien slabika Kamen Burdov den blbec Báje o Mínotaurovi gandalf bily rozlučkový projev Tkalci fyzikove hauptmann Charakteristik
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 885 256
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí