Menu
Národní obrození
Národní obrození v českých zemích probíhá od 70. let 18. století až po 40. léta 19. století. Jinak se nazývá také preromantismus. Před národním obrozením jsme součástí habsburské monarchie a úředním jazykem je němčina. Český jazyk se udržel pouze na venkově v ústním podání. Roku 1781, kdy vydá Josef II. patent o zrušení nevolnictví, se mohou venkované stěhovat do měst a tím se začíná opět rozšiřovat čeština. Právě venkovský lid, česká buržoazie a vzdělanci jsou nositelé národního obrození.
ZNAKY NÁRODNÍHO OBROZENÍ:
- velké společenské hnutí, které se týká všech
- národně osvobozenecký boj od Habsburků
- formování novodobého českého národa
- počátky nového českého kulturního života
- je označováno za vzkříšení nebo také probuzení českého národa obrozenci
ZDROJE NÁRODNÍHO OBROZENÍ:
- revoluční nálada lidí, jež vrcholí rokem 1848
- myšlenka slovanské vzájemnosti (Slované si mají pomáhat)
- inspiruje se ústní lidovou slovesností, vede až ke sběratelství (B.Němcová, K.J.Erben, F.L.Čelakovský, ...)
- Václav Matěj Kramerius vydává první české noviny v nakladatelství Česká expedice: KRAMERIOVY CÍSAŘSKO-KRÁLOVSKÉ PRAŽSKÉ POŠTOVSKÉ NOVINY
- činnost drobné venkovské inteligence (faráři, učitelé)
- divadlo, které je hlavně pro ty, co neumějí číst; první je loutkové Matěje Kopeckého
- obrozenecké vědy - jazykověda (J.Dobrovský, J.Jungmann), historie (F.Palacký)
Národní obrození probíhá ve 4 etapách:
I. fáze nazývaná obranná (defenzivní) probíhá v 70. letech 18. století do počátku 19. století. Snaží se bránit češtinu, vyvíjí se jazykověda. Nejznámější jazykovědec je Josef Dobrovský. Češtině jako jazyku ještě nevěří, proto o ní píše německy a latinsky.
II. fáze je útočná neboli ofenzívní, od počátku 19. století až po 20. léta 19. století. V této fázi se již píše o češtině česky. Patří sem Josef Jungmann, Pavel Josef Šafařík, František Palacký, Jan Kollár a František Ladislav Čelakovský. Je vypracován první novodobý program národního obrození. Rozvíjí se poezie, slovní zásoba a historie.
III. fáze neboli vrcholná je během 30. - 50. let 19. století. Vrchol všech snah, vznik prvního politického obrozeneckého programu. Nejvýznamnější osobnosti v této fázi jsou Josef Kajetán Tyl, Karel Sabina a Josef Václav Frič.
IV. fáze - počátky realismu v české literatuře. Probíhá kolem roku 1848. Je to poslední fáze národního obrození a patří sem Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský.
Zdroj: J. Kloudová, 21.12.2008
Diskuse ke slohové práci
Národní obrození
Aktuální pořadí soutěže
- Michaela Dvořáková (1,5)
- avrilka (1,0)
Štítky
plukovník chabert korupce Zdravotnictví nezapomenu Mikula kanibalové hořec Akvinský Pět kroků Má vlast nadace Lovecraft dysfemismus princezna pampeliška Čtyřka domov důchodců Hluboká nad vltavou kde se děj odehrává Škola na jevišti anna ondřej neff úřad Kníže Honzík hudební styl co očekávám terorismus žij vyrovnaně babička a děda Platon- faidon honem
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 717 828 402
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí