ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.68
Hodnoceno: 184x Prosím, ohodnoť práci

Osmý div světa: Facebook

Komunikace je základním prvkem lidského dorozumívání. V minulosti měli lidé čas si popovídat osobně, při velké vzdálenosti si posílali ručně psané dopisy nebo telegramy.
Dnes má již člověk větší výběr, jak rychle informace předat či naopak získat. Ať už jde o mobilní SMS zprávy, elektronickou poštu (e-maily) nebo různá diskusní fóra na Internetu. Avšak to vše zastínil dosud nepřekonaný fenomén - Facebook.
Jsou tak možnosti komunikace vyčerpány?

Facebook (zkráceně FB) je celosvětová sociální síť umožňující především komunikaci mezi uživateli. Byl přeložen do 68 jazyků (včetně češtiny) a dosud se do něj zaregistrovalo přes 800 miliónů aktivních uživatelů.
Facebook byl založen a následně spuštěn v únoru roku 2004 bývalým studentem Harvardovy univerzity, programátorem Markem Zuckerbergem. Původně byl určen pouze studentům Harvardu. Později se připojily další americké univerzity. Následně byl umožněn přístup do Facebooku i vybraným zahraničním školám, mezi prvními v České republice byla brněnská Masarykova univerzita. Již od roku 2006 se do jeho sítě může přihlásit kdokoliv starší 13 let. Ke konci roku 2007 začíná strmě stoupat popularita Facebooku ve světě i u nás, hlavně mezi teenagery a mladými lidmi. Je umístěn v první desítce nejnavštěvovanějších stránek světa, v USA je jedničkou pro sdílení fotografií. V roce 2010 se dostal i na filmová plátna snímkem režiséra Davida Finchera The Social Network, který zachycuje počátky Facebooku.

Jak vlastně vznikl název této sítě? V USA se rozdávají žákům 1. ročníku univerzit papírové letáky označované jako Facebooks, které slouží k vzájemnému seznámení studentů. V překladu slovo facebook pak znamená "zamluvit si tvář".

Hlavní dominantou při vstupu na webovou stránku FB je registrační formulář. Po jeho vyplnění a následném souhlasu s podmínkami je uživatel přesměrován na úvodní stránku Facebooku. Tu tvoří takzvaná Zeď (The Wall), kam ostatní uživatelé zapisují své postřehy a informace. Každý má svůj vlastní profil, kde si kromě již zmíněných osobních zpráv může uživatel vložit fotografie, videa, odkazy anebo si přidávat nové přátele. Facebook ale není jen místem pro výměnu údajů a dat, naleznete zde také nejrůznější aplikace - například plánování událostí, posílání virtuálních dárků nebo hraní on-line her.

Za největší klady Facebooku lze považovat navazování nových kontaktů a sledování novinek. Naopak zápornou stránkou se jeví ztráta soukromí, nebezpečná návykovost a únik citlivých osobních údajů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Osmý div světa: Facebook







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)