ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Perpetuum mobile

Perpetuum mobile (z latiny "věčně v pohybu") můžeme charakterizovat jako stroj, který je schopný pracovat bez jakéhokoliv dodávání energie. Jediná energie, kterou využije, je ta počáteční, tedy ta, jež ho uvede do pohybu. Teoreticky lze také za perpetuum mobile označovat jakýkoliv stroj, jenž dokáže pracovat s účinností větší než sto procent, tzn. když je jeho výkon větší než příkon.

Nicméně, toto samozřejmě není možné, daný stroj by porušoval jeden z termodynamických zákonů. Podle toho se také rozlišuje perpetuum mobile prvního druhu a perpetuum mobile druhého druhu.

Perpetuum mobile prvního druhu porušuje zákon zachování energie tím, že produkuje nejméně tolik energie, kolik spotřebuje. Toto se týká především většiny historických návrhů perpetuum mobile, které většinou pracovaly s nesprávným rozložením sil klasické mechaniky. Například takzvané kladivové perpetuum mobile, tj. kolo, na němž jsou přidělána jakási kladiva upevněná v kloubu, která jej měla svojí vlastní vahou neustále roztáčet.

Perpetuum mobile druhého typu porušuje druhou termodynamickou větu. Tu lze popsat několika způsoby - kupříkladu že se teplo šíří vždy od teplejšího místa k studenějšímu nebo že entropie uzavřeného sytému musí zůstat stejná či se zvětšovat. Tento stroj ovšem přeměňuje tepelnou energii na jiný typ energie, aniž by porušil zákon zachování energie, čímž porušuje druhou termodynamickou větu, neboť entropii systému snižuje.

Nesmíme opomenout ani zařízení, která se jako perpetuum mobile tváří, ale ve skutečnosti využívají nějaký nezvyklý zdroj energie. Například existují hodiny, jež ke svému chodu využívají změny tlaku vzduchu nebo rozdílné teploty. Ovšem využití takových strojů je velmi omezené.

Nakonec bych zmínil jednu zajímavost: Podle amerického patentového zákona je možné si v USA patentovat vynález pouze tehdy, je-li funkční. Tamní patentový úřad tedy nepovoluje patentování perpetua mobile, jelikož to nemůže podle fyzikálních zákonů fungovat. Pakliže byste si vaše perpetuum mobile přesto chtěli zde nechat patentovat, museli byste prakticky prokázat jeho funkčnost při formálním přezkoušení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Perpetuum mobile







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)