ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 172x Prosím, ohodnoť práci

Průmyslová revoluce

Pod pojmem průmyslová revoluce si představíme například zavádění nových strojů do výroby, zvyšování životní úrovně, stěhování venkovského obyvatelstva do měst, ale i bídu a utrpení dělníků pracujích v továrnách.

Průmyslová revoluce začala na přelomu 18. a 19. století. Poprvé propukla v Anglii. Zaručovala rychlý rozvoj dané země a zvýšení životní úrovně. Do měst se začalo stěhovat venkovské obyvatelstvo. Manufaktury se začaly přeměňovat v továrny, ve kterých pracovali stroje.

Symbolem revoluce se stal zdokonalený parní stroj, který vynalezl James Watt. Dočkal se velkého využití v dolech (odčerpávání vody z dolů), hutích, textilních továrnách a v dopravě. Objevily se nové technické a technologické postupy (například tavba železa ve vysoké peci). Dovršením revoluce byl vznik strojírenství (stroje vyrábějí stroje).

Průmyslová revoluce se dotkla i dopravy. V roce 1814 George Stephenson vynalezl první parní lokomotivu jménem Rocket (Raketa). První Železnice světa byla otevřena v roce 1825 mezi anglickými městy Stockton a Darlington. Roku 1807 vynalezl první parní loď Robert Fulton a v 30. letech 19. století byl vynalezen telegraf, vynálezcem telegrafu byl Morse.

Anglii se začalo říkat "dílna světa". Anglie na počátku 19. století dokázala vyrobit mnohem více zboží něž celý svět dohromady. V době průmyslové revoluce se průmyslovými městy staly v Anglii Birmingham, Liverpool, Leeds a Londýn. V Čechách zase Praha, Brno, Ostrava a Liberec.

Společenským důsledkem průmyslové revoluce bylo velké stěhování venkovského obyvatelstva do měst. Ve městech bylo více lidí než pracovních míst. Dělníci dostávali nižší platy a kvůli mzdám se často bouřili. V továrnách pracovaly celé rodiny včetně dětí. Při řešení dělnické problematiky se objevili 3 přístupy. První z nich byl utopický, který byl ale nereálný. Druhý byl revoluční, aby moc ve státě převzali dělníci. Třetí přístup byl praktický, továrník nechá vystavět pro své zaměstnance obytné domy, školy a nemocnice.

Průmyslová revoluce byla důležitým mezníkem v historii. Revoluce přinesla nové vynálezy, bez kterých si náš současný svět nedokážeme představit. Průmyslovou revoluci jsem si vybral, protože mě zaujala a ve škole jsme si o ní hodně povídali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Průmyslová revoluce







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)