ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.88
Hodnoceno: 104x Prosím, ohodnoť práci

První pokusy o počítač

Prvním strojem, který bývá označován za počítač, byl ENIAC, dokončený v létě roku 1945 na Pensylvánské univerzitě ve Philadelphii v USA. ENIAC byl postaven z 19000 elektronek, byl chlazen dvěma leteckými motory a zabíral celou halu. Byl to počítač pouze na matematické výpočty. Sloužil hlavně k propočtům jaderných zbraní.

Teoretické základy konstrukce počítačů položil John von Neumann, jeden z největších matematiků našeho století. Tento návrh je znám jako von Neumannova koncepce počítače. Podle ní se počítač skládá z několika základních funkčních částí: z paměti, procesoru, vstupních a výstupních zařízení. Pro reprezentaci všech údajů se používá dvojková soustava, tedy pouze nuly a jedničky. Tyto body, které se dnes zdají zcela samozřejmé, nejsou nijak jednoduché a ve své době byly zcela převratné.

Podle von Neumannových koncepcí byly po druhé světové válce vyráběny kusy funkčních počítačů. Tyto sloužily téměř výhradně k vojenským účelům, převážně pro kódování a dekódování tajných zpráv a pro výpočty nových druhů jaderných zbraní.

V roce 1981 byl uveden na trh počítač IBM PC, který měl velikost krabice na stole a byl tak levný, že s ním mohl pracovat jediný uživatel, tedy počítač pro osobní potřebu. Tento počítač obsahoval procesor, paměť, disk, vstupní a výstupní zařízení. Jako dodavatele operačního systému si firma IBM nakonec zvolila tehdy malou firmu Microsoft vedenou Billem Gatesem, která je dnes největší softwarovou firmou na světě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Slohová práce První pokusy o počítač ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
První pokusy o počítač







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)