Menu
První pokusy o počítač
Prvním strojem, který bývá označován za počítač, byl ENIAC, dokončený v létě roku 1945 na Pensylvánské univerzitě ve Philadelphii v USA. ENIAC byl postaven z 19000 elektronek, byl chlazen dvěma leteckými motory a zabíral celou halu. Byl to počítač pouze na matematické výpočty. Sloužil hlavně k propočtům jaderných zbraní.
Teoretické základy konstrukce počítačů položil John von Neumann, jeden z největších matematiků našeho století. Tento návrh je znám jako von Neumannova koncepce počítače. Podle ní se počítač skládá z několika základních funkčních částí: z paměti, procesoru, vstupních a výstupních zařízení. Pro reprezentaci všech údajů se používá dvojková soustava, tedy pouze nuly a jedničky. Tyto body, které se dnes zdají zcela samozřejmé, nejsou nijak jednoduché a ve své době byly zcela převratné.
Podle von Neumannových koncepcí byly po druhé světové válce vyráběny kusy funkčních počítačů. Tyto sloužily téměř výhradně k vojenským účelům, převážně pro kódování a dekódování tajných zpráv a pro výpočty nových druhů jaderných zbraní.
V roce 1981 byl uveden na trh počítač IBM PC, který měl velikost krabice na stole a byl tak levný, že s ním mohl pracovat jediný uživatel, tedy počítač pro osobní potřebu. Tento počítač obsahoval procesor, paměť, disk, vstupní a výstupní zařízení. Jako dodavatele operačního systému si firma IBM nakonec zvolila tehdy malou firmu Microsoft vedenou Billem Gatesem, která je dnes největší softwarovou firmou na světě.
Zdroj: Luciiina, 31.12.2007
Slohová práce První pokusy o počítač ve slovenštině?
Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:
Diskuse ke slohové práci
První pokusy o počítač
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
velryba víno Bouřlivé jaro esej zamyšlení Spřeženci noci Svatopluk mnohoznačnost Hobit Frodo kněžna Libuše kakofonie Wells Oldřich a Božena Josef Dobrovský zaměstnanec bible pro děti Jack Berková dalimilova kronika kni désiréé vévodkyně kapela premiera to nejcennější andrewsov KREV ŽIVOTA jih proti severu pohorská+vesnice sorel cholera
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 495 271
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí