ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 54x Prosím, ohodnoť práci

První pomoc

V tomto článku se budeme zabývat první pomocí. Na světě existuje hodně lidí, kteří potřebují pomoc při různých zraněních. Jedná se o činnost, jejíž provedením zachráníme postiženému život. Jestliže bychom ji nestihli provést, člověk by mohl i zemřít. Pokud se jedná o zranění vážnější, bylo by vždy lepší, kdyby se postižený dopravil co nejrychleji do nemocnice. Neznamená to, že naše první pomoc je zbytečná, vždycky je lepší, pokud víme něco o zdravovědě, pomáhat zraněným lidem. Většinou nás potěší, že člověk, který utrpí vážnější zranění, nám poděkuje, že jsme mu zachránili život. Začneme těmi jednoduššími úkony: bodnutí hmyzem, přivolání pomoci při více zachráncích, žilní krvácení, tepenné krvácení a uštknutí zmijí.
Při bodnutí hmyzem se nejčastěji v domácnosti používá ocet, který se namočí do šátku nebo ubrousku a přiloží se na ránu. Musíme si dávat ale pozor - pokud člověk trpí alergií, je potřeba mu podat léky, které potřebuje: např. Zyrtec, Zodac... U ostatních lidí podáváme léky pouze v případě bodnutí do obličeje a krku. Nemusíme se ale příliš obávat, člověk na tohle zranění neumírá.
Důležité je přivolání pomoci. Nejčastěji se to stává při vážnějších zraněních. Člověk se ocitne v situaci, kdy musí druhému poskytnout pomoc. Poskytujeme-li první pomoc, musíme se snažit přivolat záchranku. Při více zachráncích je dobré si rozdělit úkony, které budeme provádět. Jeden by měl telefonovat na číslo 155 (112) a druhý zatím poskytovat postiženému první pomoc. Po přivolání pomoci pokračují oba zachránci v poskytování první pomoci. Když přijede sanitka a předají postiženého odborníkům, promluví s nimi a sdělí jim zásadní informace, jak se nehoda stala. Jestliže poskytuje první pomoc jenom jeden zachránce, tak je to obtížnější, protože si nemůže rozdělit práci s ostatními.
Žilní krvácení poznáme, když z rány pomalu vytéká tmavě červená tekutina. Snažíme se zvednout končetinu nad úroveň srdce. Přiložíme sterilní obvaz a ránu co nejpevněji obvážeme. Pokud obvaz prosákne, přidáme další vrstvu na první.
Tepenné krvácení je podobné žilnímu. Poznáte to, když z rány vytryskuje světle červená tekutina. Při první pomoci přiložíme prsty k ráně a obvážeme TLAKOVÝM OBVAZEM. Zavoláme na číslo 155 (112) a počkáme na příjezd sanitky.
Další důležitou informací je postup při uštknutí zmijí. Je to nebezpečné pro alergiky. Zdravý člověk by v tomto případe měl přežít. Musíme se snažit zaškrtit žilní řečiště a zchladit ránu. Po vykonání této pomoci bychom měli zavolat člověka, který ho odveze domů nebo ho sami dopravit na určité místo.
Doufám, že jste se něco nového přiučili a budete se snažit poskytovat první pomoc zraněným lidem.

POZNÁMKA REDAKCE:

Jedná se pouze o slohovou práci, informace a postupy v ní nemusí být 100% správné. Při krizových situacích se řiďte platnými právními předpisy upravující poskytování první pomoci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
První pomoc







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)