ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Jak se stát spisovatelem či spisovatelkou?

  • zamyšlení nad tím, jak začít se psaním

Miluješ knihy, jejich čtení či listování v nich? Miluješ tu vůni nově vydané knihy, na kterou už tak dlouho čekáš a nemůžeš se dočkat, až se do ní zakousneš? Myslíš si, že ti sloh celkem jde a láká tě napsat něco svého? Co takhle stát se druhou Jane Austenovou či dalším J. R. R. Tolkienem? Tak jsi tady správně.

Ještě před tím, než začneš sepisovat knihu, musíš mít ve všem jasno. Takže je nejlepší udělat si jakousi osnovu, podle které pak už jen postupuješ. Nesmí chybět postavy, jež mají svá jména, taková jejich menší charakteristika, kterou si pak v samotném textu knihy rozvedeš dále. Je dobré si určit místo nebo místa, kde se děj bude odehrávat, a hlavně co bude cílem hlavních hrdinů.

Teď si najdi příjemné místečko, buď v přírodě na louce nebo v nějakém sadu pod jabloní, doma ve svém oblíbeném koutě, v posteli či na půdě, prostě tam, kde je ti dobře a kde za tebou budou přicházet múzy a nikdo jiný tě zde nebude rušit a ty se budeš soustředit jen na text, který - jak doufám - ti poroste přímo pod rukama. Pokud se ti to, cos napsal, nezdá, ničeho se nelekej, případné nedostatky se dopíšou či přepíšou při opravování. Také neskákej z jedné scény do druhé, ať v tom nemáš chaos, proto piš od začátku do konce.

Text by se měl skládat z úvodu, kde představíš postavy a uvedeš čtenáře do děje. Pak přichází na řadu stať, která je hlavní částí a ve které se můžeš pořádně rozepsat. A jelikož je tato část částí dějovou, nezapomeň ani na zápletku. V závěru by potom mělo dojít k jejímu rozuzlení s nějakou pointou celého příběhu/knihy, může jít také o nějaké ponaučení nebo sdělení, které chceš tímto dílem vyjádřit.

Obrň se trpělivostí. Pokud ti dojdou síly, zkus text nechat na chvíli plavat a dělej něco jiného, pak se k němu opět vrať, třeba tě znovu políbí múza...

Po dopsání knihy, tedy po poslední tečce, musíš počítat se zdlouhavými opravami a úpravami. Nejlepší je poprosit někoho s citem a nadáním pro český jazyk, aby si text pročetl a zkontroloval stylistiku i pravopis. Text můžeš dát přečíst i více lidem. Také není špatné nechat dílo uležet pěkně v šuplíku a podívat se na něj až s odstupem času, to jej pak vidíš úplně jinýma očima.

Pokud se rozhodneš stát se spisovatelem či spisovatelkou, snad ti mé rady pomohou. A ještě jedna věc. Piš, piš a piš, třeba do soutěží, jako je tato na serveru Český-jazyk.cz, na internetu jich najdeš určitě spousty. A to za pokus přeci stojí. Zároveň se tak procvičuješ.

Mnoho zdaru při psaní!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak se stát spisovatelem či spisovatelkou?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)