Menu
Kolik stojí lidský život?
V dětství mi rodiče říkali, abych na sebe byla opatrná, pak že se mi nemůže nic stát. Předpokládám, že stejnou zkušenost máte i vy. Jistě, souhlasím s tím, že co se týká našeho vlastního života, má jistě nezměrnou cenu. Nedávno jsem vyslechla přednášku záchranářů, policistů a hasičů o dopravních neštěstích. Uvědomila jsem si, že ti lidé, co se zabili, byli vlastně v mnohém stejní jako já. Třeba měli rádi stejné jídlo, dívali se na stejné filmy, možná jsem s nimi jezdila v metru. Prostě měli rádi život, který jim náhle zničila nějaká hloupá nehoda. V novinách si pak další den můžeme přečíst, že zemřel nějaký bezvýznamný člověk. Většina z nás nejspíš tu zprávu jen zběžně přehlédne nebo si jí vůbec nevšimne. A já se ptám, jaká je cena takovýchto postaviček beze jména? Nabízí se odpověď, že samozřejmě také nevyčíslitelná. A vidíte, já přesto denně slýchám ve zprávách, že někdo zabil takovéhoto obyčejného člověka pro pár set korun! Jistě, tito lidé jsou potom vyvrhelové, vrazi, spodiny společnosti! Ale podívejte se se mnou kousek do minulosti.
Kdesi jsem jednou četla, že dějiny lidstva jsou zároveň dějinami válek. Myslím, že o tom není pochyb. Jak ráda a štědře bych odměnila toho, jenž by mi ukázal jediné století, v němž neproběhla žádná bitva! Tak například do 12. století se uskutečňovaly tzv. křížové výpravy. Podle mého názoru je to opravdu honosný název pro pouhopouhé vyvražďování a drancování vesnic nebožáků, kteří byli nešťastnou shodou okolností jiného náboženského vyznání než útočníci, jež jsou dnes nazýváni křižáci. Myslíte, že tito rytíři byli spodinou společnosti? Ne, byli to hrdinní válečníci, každým velebeni, chváleni, opěvováni. A jaká byla pro ně cena lidského života? Asi tak vysoká, jako cena jejich žoldu. V 16. a 17. století si lidé usmysleli, že si podmaní zbytek světa a zřídí zde své domovy. Z přístavů odjížděly spousty lodí plné kolonizátorů, jenž hledali mimo jiné půdu, kterou by mohli obdělávat. Téměř romantické, že? Tihle lidičkové přijeli do své nové země, na nový kontinent a ejhle! On zde již někdo hospodařil! Tihle oškliví domorodci! Často nejjednodušším (a nejlevnějším) způsobem, jak se původních obyvatel zbavit, bylo je vyvraždit. Stále je to romantické? A kolik teď stojí lidský život? Přibližně tolik jako půda v novém světě. Za 2. světové války shodili Američané atomovou bombu na Hirošimu a Nagasaki. Celý svět tehdy oslavoval tento statečný čin a konec války. A jen v Hirošimě zahynulo 130 000 lidí, ale na to se již nikdo neptal. Důležité bylo, že vraždění konečně skončilo. A cena 1 lidského života? Pokud by jedna jaderná hlavice stála, řekněme, 8 milionů korun, pak by jeden život stál asi 70 korun. Nevím, jak vám, ale mně se to zdá naprosto neskutečné.
I když nyní s nikým neválčíme, denně umírají pouze na silnicích a dálnicích desítky lidí. Viníci nehod skončí s největší pravděpodobností ve vězení, ale těm mrtvým lidem to jejich nenahraditelné životy nevrátí. Můj názor je ten, že cena lidského života je obrovská. Obrovská, avšak ne nevyčíslitelná. Každý z nás může přečíst tisíce stran tisíců knih o smyslu života, ale pravou hodnotu žití se z nich nikdo nedoví, tu si musíme určit sami. Ale dokud si každý člověk nezačne vážit životů ostatních stejně jako toho svého, pochybuji, že bude cena pobytu na tomto světě vyšší než těch 70 korun.
Zdroj: Caphy, 18.04.2006
Diskuse ke slohové práci
Kolik stojí lidský život?
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
ufon vysoky styl český honza vladimir majakovskij Václav+klaus lilie kytice hrdelní pře špinavé ruce popis zvířete úryvek z knihy stárnutí radost a žalost inscenace ten kdo stojí neříkej hop dokud vysněný domov adam mickiewicz Müllerová deváté nebe výročí Dobby poštácká vánoční stromek park forrest rick konec starých časů john green Balú James Bond
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 419 189
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí