ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Oheň

Jaký by byl život bez ohně? Proč oheň potřebujeme? K čemu nám slouží? Má více stinných, nebo světlých stránek? Tyto otázky leží v hlavě snad každému člověku. Někdo na ně odpověď najde, jiný nikoliv. A když na to přijde, začne pochybovat.

Dostala jsem za úkol popřemýšlet a napsat slohovou práci na téma oheň. Není to jednoduché. Jakmile najdu něco, co by mohlo znamenat více kladů než záporů, hned se objeví i něco, co mě víc a víc utvrzuje v tom, že oheň umí jenom ničit.

Když si člověk sedne a podívá se občas na zprávy, neuslyší, jak oheň někoho zachránil, ba naopak.
"Oheň se rozšířil po celém domě, v němž uhořeli dva lidé" nebo "Požár byl způsoben od zápalek, které tam nechaly ležet děti." Toto a ještě mnohem víc slýchávám všude okolo. V televizi, rádiu, ve škole a také od rodičů. Je to strašné, když si uvědomíte, že by se něco takového mohlo stát i vašim blízkým.

Přemýšlíme-li, jaký by byl život bez ohně, přišli bychom jen na to, že se sníží procenta mrtvých lidí, které naneštěstí zabil oheň. První místo ale stále obhajují dopravní nehody. Tak tedy k čemu oheň potřebujeme?

Už pravěcí lidé přišli na to, že díky ohni nemusíme jíst syrové maso. Nemusíme se třást zimou a oblékat na sebe vrstvy oblečení, které mimochodem tenkrát pravěcí lidé ani neměli, jednoduše si zatopíme v kamnech nebo rozděláme oheň v ohništi.
To mi připomnělo krásné chvíle s rodinou, když se sejdeme u ohně při opékání buřtů nebo si jen tak povídáme. Jsou to hezké chvíle a ještě hezčí vzpomínky. Mám to moc ráda. Ale zpět k ohni.

Oheň je živel jako každý jiný. Když se zamyslíte, tak všechny živly umí ničit a zároveň poskytnout pomoc, jako třeba voda. Voda se dokáže proměnit v potopu, která nepřináší nic příjemného. Zemětřesení by asi také nikdo nechtěl zažít. A vzduch - vichřice nebo tornádo - je také velice nebezpečný.

Oheň nám dává teplo, které je každému z nás příjemné. Ať už jde o teplo vnější, například rozdělaný oheň v ohništi, nebo i o to vnitřní. Každý přece někdy mívá ten hřejivý pocit, když udělá něco hezkého pro druhého. Myslím si, že asi všichni chápou podstatu slova teplo.
Každý si s ohněm spojí spoustu věcí, jak těch zlých, tak i těch dobrých.

I když oheň ničí, nemohla bych bez něj vést normální život. Ale je na každém, jaký si o tom udělá obrázek. Jestli oheň pro někoho znamená jen to zlé a nechce přistoupit na to, že může mít i ty dobré stránky, je to jeho věc. Já jsem svůj názor řekla. A co si o tom myslíte vy?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Oheň







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)