Menu
Proč Češi necestují za prací tolik jako ostatní národy?
Zřejmě za to může fakt, že po vstupu České republiky do Evropské unie roku 2004 Německo a Rakousko uzavřelo své pracovní pozice před přívalem levné pracovní síly z nových členských zemí. V té době by jistě velmi mnoho Čechů odešlo například do Německa za (v té době) rozhodně výhodnějšími nejen finančními podmínkami. Nicméně, Německo a Rakousko otevřelo svůj pracovní trh novým členským zemím až na svátek práce roku 2011. V té době už finanční podmínky na kvalifikovaných pracovních pozicích v České republice byly srovnatelné s podmínkami v ostatních členských zemích, proto odchod za prací oslovil mnohem méně lidí, než kdyby byl pracovní trh otevřen hned se vstupem do Evropské unie. A pro Českou republiku je to možná dobře - sedmiletá blokáda zahraničních pracovních trhů udržela kvalitní pracovní síly u nás v ČR.
Avšak jak se postupně ukazuje, od Německa to nebyl moc strategický krok. Po otevření pracovního trhu mají sice přebytek nekvalifikované pracovní síly, nicméně lidi s odbornými znalostmi to už k nim tolik netáhne. Německé regiony se dlouhodobě vylidňují a statistiky sice vylepšuje příliv imigrantů z východních zemí, ovšem pro prudce se rozvíjející německý průmysl to nestačí. Nejen Němci, ale i Rakušané by potřebovali především lidi schopné vykonávat odborné práce, protože těch je v obou zemích akutní nedostatek. Jenže pro odborníky není dnes až tak lukrativní do jedné z těchto zemí emigrovat, protože ve své vlasti dostanou za kvalifikovanou práci velmi podobný plat jako v zahraničí.
Ovšem emigrace do zahraničí je velmi výhodná naopak pro nekvalifikované pozice a nižší sociální vrstvy. Jak Německo, tak i Rakousko totiž používají model takzvaného sociálního státu, tudíž v jejich zemích jsou podmínky i například pro nezaměstnané či pro nekvalifikovaná místa nesrovnatelně výhodnější. Pobírají se zde vyšší sociální dávky i mnohem vyšší minimální mzda (v ČR má od roku 2016 jít o částku 58,70 Kč na hodinu, zatímco Německo zavedlo sazbu 8,5 € na hodinu, tedy v přepočtu více jak 200 Kč) a také pracovní podmínky jsou zde lepší. Zkrátka životní úroveň nižších sociálních vrstev je v těchto zemích mnohem zajímavější než ve východních státech EU.
Zdroj: ToKro, 07.12.2015
Diskuse ke slohové práci
Proč Češi necestují za prací tolik jako ostatní národy?
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
Březen Počítadlo Harlekýn Lincoln 1933 Noční klub merimee Vela hofman zisk umění a lidé bitov hotel new hampshire citadela artu májová krajina Metro 2033 jak se kalila ocel derivace trh ariadna romeo maxipes fik klukům vstup zakázán chameleon odpověd na inzerát děsivý+příběh kaktus howard pirátství anetka
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 418 788
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí