ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.14
Hodnoceno: 124x Prosím, ohodnoť práci

Televize

- analytický článek

Problematika nesmyslného vysedávání u multimediálních zdrojů zábavy se týká především školáků a mladých lidí. Stále oblíbenějším prvkem je počítač, který poskytuje velký výběr aktivit: od logických her, přes akční "střílečky", až po zajímavý Internet. Navzdory jeho lákadlům má však televize výrazný úspěch, protože je součástí téměř každé domácnosti.
Je mnohem snazší sledovat televizi než trávit volný čas venku s kamarády, v tělocvičně nebo v zájmovém kroužku. Děti nemusí nad ničím přemýšlet, všechno mají naservírováno přímo "pod nosem", stačí jim jen nezúčastněně pozorovat obrazovku. Je zřejmé, že vedení televizních společností si je dobře vědomo svého vlivu na mladé lidi, a proto uzpůsobuje svůj program tak, aby o toto rozsáhlé spektrum diváků nepřišlo. Vysílají pořady, které by pro mládež měly být, a také jsou, velmi atraktivní. Důležitým aspektem jsou seriály a telenovely, které dítě, vědomě i podvědomě, nutí sledovat den za dnem vývoj většinou dosti primitivního děje.
To, že dítě sedí celé odpoledne u televizoru, samozřejmě nemůže uniknout pozornosti rodičů. Existují dva druhy reakcí na tuto skutečnost. Myslím, že méně častá je ignorace ze strany rodičů; většinou se s tím totiž snaží něco udělat. A právě tuto snahu bychom mohli pomyslně rozdělit do dvou skupin. Ta horší, leč bohužel častější, je situace, kdy rodiče dítěti vytýkají jeho apatii vůči čemukoli jinému kromě obrazovky. "Ty už zase sedíš u televize? A kdo si myslíš, že se za tebe bude učit?!" Menší děti pak nutně musí mít pocit křivdy. Ze své vlastní zkušenosti vím, že si neuvědomují, že televize není vždy vhodný zdroj zábavy. Naopak sympatizuji s metodou, kterou znám ze svého blízkého okolí. V takovémto případě rodiče nechtějí nechat svého potomka napospas televiznímu vlivu a proto různými způsoby odlákávají jeho pozornost. Ideální se mi zdá hra, která ho odpoutá od obrazovky a zároveň i přiměje se trochu učit. Těchto iniciativních rodičů je však žalostně málo.
V pozdějším věku se věci mění, studium je náročnější a volného času ubývá. Ale pokud dítě stráví dětství před obrazovkou, těžko se později radikálně změní a televize se nadobro vzdá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Televize







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)