ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Totalitní režimy

Totalitní režim. Co si vlastně představit pod slovem totalitní? Total v překladu znamená úplný, tedy jde o režim, který má úplnou moc nad obyvatelstvem dané země. Často takový totalitní režim nepostrádá tajnou policii, kruté trestání svých odpůrců, ani útlak ve svobodném projevu. Totalitní režimy stále dodnes někdo vyznává, nezanikly a také zřejmě nikdy nezaniknou. Zahloubejme se tedy do historie, za jakých podmínek ona totalita vznikala. Budeme se tu bavit o třech nejznámějších a nejzákladnějších: komunismu, fašismu a nacismu. Který z nich byl první, od něhož se "opičily" ostatní totality? Prvním byl nepochybně komunismus.

Komunismus začal jako bolševismus s Leninem v čele. Jeho zrod je datován k roku 1917 při proslulé říjnové revoluci, což znamenalo pro cara konec vlády. Utekl z Petrohradu na venkov, kde se skrýval se svou rodinou. Ne na dlouho, později ho totiž bolševici objevili a celou rodinu popravili, včetně dětí. Byla to promyšlená akce, aby každý viděl, jak odpůrci bolševismu dopadnou.
Po Leninově smrti se komunistického trůnu ujal Džugasvili, tedy Stalin. Bývalý bandita, jenž pro stranu kradl, byl nyní jejím vůdcem a vším lidem milován, čemuž se říká "kult osobnosti".

Nyní se přenesme do Itálie, kde od roku 1922 vládnou fašisté díky Mussoliniho "pochodu na Řím", sám se pochodu ovšem nezúčastnil. Mimo jiné se podle tohoto "převratu" inspiroval i sám Hitler, vůdce nacismu.
Hitler byl jedním z největších fanatiků na světě, toužil obsadit svět a vymýtit neárijskou rasu z povrchu zemského, především Židy. Byl to vlastně nemocný člověk, který svou povahu ukoval v zákopech velké války. Tam se nepochybně vzala ta nenávist vůči světu.
Německo úspěšně vymanil z krize po krachu na newyorské burze, získal si veliký počet hlasů ve volbách a postupně se zbavil opozice. Nakonec jeho strana NSDAP získala úplnou moc nad Německem a mohl si dovolit i takové extrémy jako válku, ačkoliv její úspěch už si dopřát nemohl. Později, když už věděl, co by s ním nepřítel udělal, odpravil se radši vlastní rukou. Jako odstrašující příklad si vzal Mussoliniho skon, kterého nejdřív zastřelili a poté i s jeho milenkou a dalšími nohsledy pověsili na benzínce. Nejlíp v tomto ohledu dopadl Stalin, který zemřel v poměrně úctyhodném věku přirozenou smrtí, i když jsou tu jisté pochybnosti, ale oficiálně to tak bylo uzavřené.

Vůdci třech nejobávanějších režimů zemřeli, ale jejich režimy neskončily. Stále se najdou příznivci fašismu, nacismu i komunismu. Ve východních zemích se komunismus dokonce i nějakou dobu udržel, včetně naší země, avšak i on později padl, leč jeho příznivci ještě existují. Například v Severní Koreji stále jakási forma komunismu panuje. Ještě donedávna vyhrožovali raketovým útokem, dnes si podávají ruce s USA. Možná dostali rozum, anebo to je jejich strategii, kdo ví... Tak či onak, totalita v našem světě zůstane zakována již navěky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Totalitní režimy







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)