ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť pojem

Surrealismus je umělecký a literární směr, který vznikl ve 20. letech 20. století ve Francii. Název pochází z francouzského slova surréalisme (nadrealismus) a označuje snahu překonat hranice běžné reality a logiky, aby se umělci dostali k hlubším vrstvám lidského podvědomí. Tento směr ovlivnil nejen literaturu a výtvarné umění, ale také film, fotografii, divadlo, módu a filozofii.

Historie a vznik

Surrealismus vznikl jako reakce na chaos a hrůzy první světové války. Umělci a spisovatelé, zklamaní tradičními hodnotami společnosti, hledali nový způsob vyjádření reality. Inspirací byl dadaismus, který rovněž odmítal konvenční umění a pravidla. Zatímco dadaisté se zaměřovali na destrukci a protest, surrealisté se snažili o objevování nových světů prostřednictvím podvědomí, snů a automatických asociací.

Surrealismus byl formován také meziválečnou krizí, kdy se umělci stavěli proti kapitalismu, náboženství a tradičním hodnotám. Za zakladatele tohoto směru je považován André Breton, který v roce 1924 vydal Manifest surrealismu (Manifeste du Surréalisme). Definoval v něm surrealismus jako „čirý psychický automatismus“, což znamená spontánní vyjadřování myšlenek a obrazů bez kontroly rozumu. V roce 1930 následoval Druhý manifest surrealismu (Second Manifeste du Surréalisme), kde Breton rozšířil surrealistické principy.

Principy a charakteristiky

Surrealismus má několik klíčových principů a charakteristic­kých rysů:

Podvědomí a sny

Surrealisté čerpali inspiraci z podvědomí a snů, věřili, že skrze ně mohou proniknout k pravé podstatě lidské existence. Psychoanalýza Sigmunda Freuda, zejména jeho výklad snů, měla na surrealisty zásadní vliv.

Automatismus

Surrealisté využívali techniky automatického psaní, kreslení a malování, při kterých umělec volně tvoří bez zásahu racionální kontroly. Dalšími experimentálními metodami byly například frottage (otisk textur), grattage (škrábání) nebo exquisite corpse (kolektivní kresba či texty).

Nečekaná spojení

Surrealisté objevovali skryté souvislosti mezi zdánlivě nesouvisejícími objekty. Tento postup inspirovaný Freudem často vedl ke vzniku bizarních a nečekaných obrazů či myšlenek.

Symbolismus a iracionalita

Surrealisté využívali symboly s psychologickým, erotickým či mystickým významem. Důraz kladli na iracionalitu a paradox, čímž chtěli narušit tradiční logiku a osvobodit lidskou mysl.

Představitelé a díla

Literatura

Výtvarné umění

  • Salvador Dalí (Trvání paměti – ikonické tekoucí hodiny jako symbol relativního času a podvědomí)
  • René Magritte (Syn člověka – muž se zeleným jablkem místo obličeje, což vyvolává otázky o skrytých aspektech identity a reality)
  • Max Ernst (Stohlavá žena – román-koláž; techniky frottage a grattage)
  • Joan Miró – experimentoval s abstraktními surrealistickými tvary a symboly

Film

  • Luis Bunuel (Andaluský pes – kontroverzní film natočený ve spolupráci se Salvadorem Dalím, známý svou surrealistickou obrazností a ikonickou scénou „rozříznutí oka“)
  • Jan Švankmajer – jeho filmy Otesánek a Šílení kombinují animaci s hraným filmem a často obsahují surrealistické prvky, jež zkoumají temné stránky lidské psychiky; Švankmajer je považován za jednoho z nejvýznamnějších surrealistických filmařů 20. století

Význam

Surrealismus zásadně ovlivnil moderní umění a kulturu. Rozšířil možnosti lidské imaginace a přinesl nový přístup ke kreativitě, který neuznává omezení logiky ani tradičních pravidel. Jeho vliv je patrný nejen v literatuře, malbě a filmu, ale i v reklamě, módě a filozofii.

V psychologii surrealisté přispěli k porozumění podvědomí a snům. V literatuře obohatili poezii a prózu o nové techniky. Ve filmu a fotografii dali vzniknout inovativním způsobům práce se surrealistickými obrazy. I dnes je surrealismus zdrojem inspirace pro tvůrce napříč obory, kteří hledají nové způsoby vyjádření a překračují hranice běžného myšlení.

Shrnutí

Surrealismus byl jedním z nejvýznamnějších uměleckých směrů 20. století. Díky důrazu na podvědomí, sny a spontánní tvorbu překročil hranice běžného umění a inspiroval generace tvůrců. Tento směr otevřel cestu k osvobození lidské mysli a imaginace, což z něj činí dodnes nevyčerpatelný zdroj kreativity.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 23.11.2024

­­­­

Diskuse k pojmu
Surrealismus







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)