ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 417x Prosím, ohodnoť pojem

Úvaha je slohovým útvarem, v němž se autor na základě poznatků a získaných zkušeností zamýšlí nad nějakým problémem, dospívá k řešení, nebo řešení alespoň naznačuje.

Úvaha patří k velmi náročným útvarům. Autor se zamýšlí nad zvoleným tématem, rozebírá ho z více úhlů, aby došel k obecně platnému závěru. V úvaze musí autor o faktech přemýšlet, hodnotit je a zaujmout stanovisko. Nesnaží se poučovat nebo vzdělávat, předkládá pouze svůj názor, jenž má vést k zamyšlení. Odráží se zde subjektivní postoje a názory autora. V úvaze se často užívá výrazů širokého významu, ve větné stavbě převažují dílčí i řečnické otázky, hodnocení je vyjadřováno především přídavnými a podstatnými jmény a také příslovci.

V úvaze se projeví úroveň vzdělání a životní zkušenosti jejího autora.

Úvaha v uměleckém díle

Bývá součástí řeči vypravěče (autorské řeči). Autor vysvětluje, zdůrazňuje děj, vkládá úvahy do úst některé z postav.

Úvaha politická

Často na aktuální téma, na 1. straně novin (tzv. úvodník), kratší hodnotící úvaha o určitých událostech, bývá umístěna na 2. straně za úvodníkem, je to komentář.

Úvaha ve vědecké práci

Autor uvažuje nad problémem, posuzuje ho, uvádí a komentuje názory ostatních, přechází pak k výkladu svých myšlenek, úvaha méně subjektivní (méně citovosti).

Kompozice úvahy

  • velmi důležitá, musí mít logickou stavbu, promyšleně se postupuje od obecných myšlenek k jednotlivým faktům nebo obráceně

Postup úvahy při kompozici

  1. shromáždit poznatky, fakta
  2. udělat osnovu
  3. stylizace

Jazyk úvahy

  • úvaha často hodnotí, proto se používá hodně přívlastků (výrazů hodnotících)
  • souvětí-vztahy příčinné, podmínkové, přípustkové, odporovací
  • často tázací věty, řečnické otázky

Příklady úvah

Několik desítek úvah naleznete v naší databázi slohových prací v sekci úvahy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 28.10.2019

­­­­

Vysvětlení pojmu Úvaha (zamyšlení) ve slovenštině?

Vysvětlení tohoto hesla ve slovenském jazyce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k pojmu
Úvaha







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)