ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­
Alexandre Dumas

ŽIVOTOPIS č.1 - Jíťa - Pinka, schuppynka.js[zavinac]seznam.cz

Francouzský prozaik a dramatik, oblíbený autor historických dobrodružných románů (vlastní jméno Davy de la Pailleterie).
Narodil se 24. července 1802 ve Villers-Cotterets, zemřel 5. prosince 1870 v Puys.
Byl synem revolučního a později napoleonského generála, vnukem kreola a černošky ze San Dominga. Krátce se živil jako písař u notáře, později vykonával sekretářské funkce u vévody Orleánského. Poté se věnoval výhradně literatuře. Byl velice činný. Přes nákladný a společensky náročný život vychrlil osmdesát románů v téměř třech stech rozměrných svazcích.
Dovedl neuvěřitelně rychle vydělávat peníze a ješte rychleji je utrácet. Navzdory obrovskému jmění, které mu prošlo rukama, zemřel odkázán na podporu svých dětí.

Z DÍLA:

romány "Kapitán Pavel; Jakub Ortis; Umírá se na lásku?; Tři mušketýři; Hrabě Monte Christo; Tři mušketýři po dvaceti letech; Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt de Bragelonne; Královna Margot; Válka žen; Královnin náhrdelník; Černý tulipán; Pařížští Mohykáni aj."
cestopis "Dojmy z cest"
romantické drama "Jindřich III. a jeho dvůr"

Mnohá z Dumasových děl byla zfilmována.


ŽIVOTOPIS č.2 - nefertiti, angel16[zavinac]centrum.cz

Alexander Dumas starší, jinak vlastním jménem Dumas Davy de la Pailleterie, se narodil roku 1802 ve Villers-Cotteréts a zemřel roku 1870 v Puys v Normandli. Byl synem divizního generála za Francouzské revoluce a černošky. Patřil k elitě francouzských spisovatelů v období romantismu. Můžeme říci, že byl jedním z nejplodnějších autorů, jak dosvědčuje jeho tři sta svazků, zahrnující dramata, komedie, romány, paměti, knihy cestovních dojmů a obrazy mravů. Jeho neobyčejná plodnost se vysvětluje zvláštním způsobem jeho tvorby, zaměstnával několik pomocníků. Jeho odpůrce Eugéne de Mirecourt se odvážil ve svém pamfletu přirovnat Dumase a jeho pomocníky k fabrice na romány. Příkladem kolektivního díla jsou i slavní Tři mušketýři. Jejich první nástin pochází od Augusta Maqueta, bývalého profesora dějepisu, který s Dumasem spolupracoval od roku 1839. Napsali společně i drama Bathilde a román Chevalier d'Harmental. V roce 1857 došlo mezi nimi k hádce a rozešli se ve zlém. Kdosi charakterizoval jejich vzájemný pracovní poměr tak, že Maquet byl zedníkem udávajícím základy, a Dumas stavitelem. Jinými slovy Maquet snášel materiál a vypracovával první nástin a konečná úprava díla náležela jedině Dumasovi. Jeho divadelní tvorba byla ovliněna Shakespearem a Schillerem. Dumasova historická hra Jindřich III. a jeho dvůr byla roku 1829 prvním romantickým dramatem uvedeným na jevišti. Velký úspěch měl o dva roky později Antony. Hra měla moderní námět, v němž Dumas vytvořil postavu byronovského odbojníka, nabitého na rozdíl od mnoha romantických hrdinů výbušnou povahou. Velmi zapůsobila také středověká hra z Věž nesleská z r. 1832, napsal ji společně s Gaillardetem. Silou Dumasových divadelních her byla jejich dramatičnost, jíž autor prokázal smysl pro zvláštní podmínky jevištního účinu.
Byl-li Dumasovi v historických dramatech vzorem Shakespeare a Schiller, poté v historichých románech to musel být jedině Walter Scott. Také jeho velký soupeř a vrstevník Honoré de Balzac vycházel z historického románu Waltera Scotta. Dumas se věnoval především historickému románu a jeho zájem se soustředil hlavně na 16. a 17. století. Také děj Tří mušketýrů, jejichž neobyčejný úspěch si vynutil pokračování v románech Po dvaceti letech a Vicomte z Bragelonne, je vytěžen z tohoto období. V Pamětích lékařových mistrně zachycuje období francouzské revoluce, od pádu monarchistické moci, přes popravu krále, až k nástupu jakobínu a Robspiera k moci. Dumasovi kritici mu vyčítali, že popsal výborně dějiny, ale vyhnul se období Napoleona Bonaparta, což se samozřejmě později ukázalo jako nesprávný názor - po objevení posledního rukopisu Rytíře de Sainte-Hermine a jeho 2 předchozích dílů, se jejich míněmí změnilo.
Byl-li Dumas nejčtenějším spisovatelem své doby, stali se zase Tři mušketýři jeho ejpopulárnější knihou. Tři mušketýři byli překládáni do nejrůznějších jazyků, zdramatizováni a dokonce několikrát zfilmováni. Opětovná vydání Tří mušketýrů dokazují, že si vzal za úkol potěšit lidi tím, že jim vyprávěl krásné příběhy, které nebraly konce.
V dnešní době má největší význam dílo Rytíř de Sainte-Hermine, které autor psal v posledních letech svého života. Dílo je významné především proto, že je to poslední román Alexandra Dumase, který své dílo bohužel nedokončil - v dokončení mu zabránila smrt. Ve svém posledním díle dokončuje trilogii o slavném vojvůdcovi Napoleonu Bopartovi, ale především kniha zachycuje nešťastný osud mladého rytíře Hectora de Sainte-Hermine.

DÍLO:

Mušketýrská trilogie
Tři mušketýři
Tři mušketýři po dvaceti letech
Tři mušketýři ještě po deseti letech

Valoiská trilogie
Královna Margot
Paní z Monsereau
Králův šašek
O Korunu a lásku

Revoluční romány (příběhy Marie Antoinetty)
Paměti lékařovy - Josef Balsamo; Královnin náhrdelník; Pád Bastily; Rytíř de Maison Rouge; Hraběnka de Charny

Romány o Napolonovi Bonaparte
Bílí a Modří
Tovyryši Jehuovi
Rytíř de Sainte-Hermine

Ostatní romány a novely
Hrabě Monte Christo
Robin Hood
Vladařova dcera

Divadelní hry
Antony Jindřich III. a jeho dvůr

Paměti
My Memoirs

Povídky
Tisíc a jeden přízrak
Maria
Murat
Nicolas le Philosophe

Cestopisné romány
Le Caucase
Le Speronare
Le capitaine Aréna

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 19.09.2007

­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandre Dumas st.







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)