ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

­­­­
Egon Hostovský

Tento autor psychologicky laděných próz se narodil 23. dubna 1908 v Hronově a zemřel 7. května 1973 v Montclairu v USA.

Pocházel z rodiny židovského obchodníka, absolvoval reálné gymnázium v Náchodě, krátce studoval na FF UK a také filozofii ve Vídni. Pracoval pro různá pražská nakladatelství a pro ministerstvo zahraničních věcí. V době začátku okupace Československa roku 1939 byl na přednáškovém turné v Belgii, odkud se už nevrátil. Rok strávil ve Francii, po jejím obsazení uprchl přes Španělsko a Portugalsko do USA. Pak působil v diplomatických službách naší londýnské vlády a po válce se vrátil do vlasti, kde znovu přijal zaměstnání na ministerstvu zahraničních věcí.

V létě 1948 byl jmenován legačním tajemníkem na československém velvyslanectví v Norsku, roku 1949 na svou funkci rezignoval a žil až do konce života v USA, kde prošel různými zaměstnáními. V posledních letech života se věnoval pouze literatuře.

Podle Slovníku českých spisovatelů: "je středem Hostovského zájmu od počátku jednotlivec, jeho vnitřní traumata a problémy, které vyplývají z většinou marných pokusu o dorozumění nejprve s nejbližšími lidmi, v pozdějších prózách se světem jako celkem. A přecitlivělý a neurotický hrdina, obtížně komunikující a neúspěšně budující trvalé vztahy, prochází celým autorovým dílem."

Z Hostovského díla můžeme jmenovat např. Ghetto v nich (1928), Danajský dar (1930), Ztracený stín (1931), Případ profesora Körnera (1932), Černá tlupa (1933) a také autorův asi nejznámější román Žhář. Z děl vydaných ještě za války a v emigraci jsou to Sedmkrát v hlavní úloze (1942), Úkryt (1943), Cizinec hledá byt (1947), Nezvěstný (1955), Půlnoční pacient (1958), Všeobecné spiknutí (1969) a několik alegorických obrazů civilizace ohrožené již v základech ztrátou lidské schopnosti citového souznění - např. Tři noci (1964), Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině (1966).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 03.02.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Egon Hostovský







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)