Menu
Branislav František (*16.06.1900 - †25.09.1968)
Tento básník se narodil 16. června 1900 v Berouně pod jménem František Blecha. Jeho otec se živil jako hostinský. František Blecha své příjmení úředně nahradil příjmením Branislav a vystudoval nejprve gymnázium (Praha, Beroun) a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština a němčina. Po 17 let byl pak úředníkem Všeobecného penzijního ústavu v Praze. Po válce pracoval postupně jako literární referent československého rozhlasu, šéfredaktor Literárních novin a časopisu Nový život. Mimo jiné byl také lektorem severských literatur na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1959 se stal spisovatelem z povolání.
K jeho tvorbě velmi významně přispěly také jeho cesty do skandinávských zemí, Řecka a oblasti kolem Černého moře.
Branislav zemřel 25. září 1968 v Komořanech u Prahy.
Básnická tvorba Františka Branislava
Jeho první sbírka vyšla roku 1924 pod názvem Bílý kruh a byla psána v duchu Wolkerovy proletářské poezie. Od další sbírky se však jeho poetika přiklonila spíše k intimní lyrice. Základními tématy jeho básní se stala láska, vztah k přírodě a k domovu. Ve sbírce Na rozcestí (1927) hlásal i své okouzlení severskou přírodou. Zároveň reagoval na události z konce třicátých let, a to sbírkami Věčná země (1939) a Dým k hvězdám (1940). V době poválečné byl Branislav velice plodným autorem. Během pouhých dvanácti let publikoval kromě tří výborů také čtrnáct knih veršů, v nichž se ale nedokázal ubránit rétoričnosti či povrchnosti. Sbírkou Večer u studny (1955) se obrací znovu k intimní a přírodní lyrice, k prostým životním jistotám domova, lásky i lidských vztahů. Pro jeho poezii je charakteristická melodičnost a teskný, melancholický tón. Melodickou linii udržoval i v době, kdy hudba byla v poezii popírána. K hudbě se hlásí názvy Branislavových dvou sbírek: Řecká sonatina (1962) nebo Divertimento a kantiléna (1964).
Od padesátých let začal psát dětskou poezii a vyšla řada jeho básnických sbírek pro děti - Píseň dětství (1952), Přijďte k nám, muzikanti (1960), Ryby, rybky, rybičky (1963), Malá říkadla (1963) a jiné.
Zdroj: zuzissek, 09.04.2009
Související odkazy
Diskuse k životopisu
František Branislav
Aktuální pořadí soutěže
- Michaela Dvořáková (1,5)
- avrilka (1,0)
Štítky
paní rusky epizoda k+jádru+křestanství bobr milovsk moda vlastní příběh przy co je nejdůležitější blouznivý vějíř žralok Blank přijmení houbaření smrtelné stroje kdybych byl Bucolica Operace mé dcery Jak je důležité informační zpráva šmoulove africké komik Zrazen tat kapri pro wehrmacht osnova příběhu lidstvo dějové linie zitek
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 717 824 822
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí