Menu
Šamberk František Ferdinand (*21.04.1838 - †25.12.1904)
Autor veseloher a komik, vlastním jménem Schamberger. Narodil se 21. dubna 1838 v Praze a již v mládí se rozhodl pro hereckou dráhu. Začínal jako ochotník v soukromém Švestkově divadle.
V polovině 50. let odešel na venkov ke kočovným divadlům. Nejprve působil ve společnosti Zöllnerově, kterou tehdy vedl J.K.Tyl, později hrál u různých německých společností, s nimiž se dostal až do Berlína a Královce. Do Prahy se vrátil roku 1859, stal se členem českého souboru ve Stavovském, potom v Prozatímním a konečně v Národním divadle, kde působil až do roku 1901, kdy odešel na odpočinek.
Od milovnických a hrdinských rolí přešel na obor komický, v němž se propracoval mezi nejoblíbenější pražské herce. Jako herec i dramatik se nejúspěšněji uplatňoval v repertoáru letních arén, které byly tehdy pobočnými, lidovými scénami českého divadla.
Zemřel v Praze 25. prosince 1904.
DÍLO:
Šamberkovy hry se vyznačují především řemeslnou rutinou, která se opírá o zkušenosti dvou základních žánrů tehdejšího veseloherního divadla: jednak o propracovanou, více než stoletou tradici vídeňské frašky, jednak o zápletkovou techniku a situační komiku soudobých francouzských společenských komedií. Při charakteristice lidových postav a zvláště ve výstavbě jejich dialogů můžeme sledovat silný vliv J.K.Tyla, k němuž se Šamberk vždy hlásil jako ke svému učiteli. S Tylem má také společný sklon k sentimentalitě a moralizování. Nejvýrazněji se to projevilo ve dvou vážných Šamberkových hrách o národních buditelích: Josef Kajetán Tyl (1882) a Karel Havlíček Borovský (1884).
S typem vídeňské lidové frašky spojuje autora hlavně jeho snaha o přímý, herecky cítěný kontakt s publikem pomocí motivů a narážek aktuálních dobově, popřípadě místně. Již dialog je proto stavěn tak, aby herci umožňoval takový kontakt ještě rozvíjet a neustále oživovat vtipnými improvizacemi.
Mezi jeho díla patří Boucharon (1866), Svatojanská pouť (premiéra 1868), Sedmašedesátníci (premiéra 1870), Podskalák (1882), Divadelní vlak (1884), Palackého třída (1884), Éra Kubánkova (1886).
Z francouzské společenské komedie se naučil promyšlené kombinaci komických situací a dovednému rozvíjení zápletky pomocí překvapivých zvratů děje, jako je například ve hře Blázinec v prvním poschodí (premiéra 1867). Nejzdařilejším jeho dílem tohoto typu a patrně nejlepší jeho veselohrou vůbec je Jedenácté přikázání (premiéra 1881).
Zdroj: Malenicka, 02.01.2006
Související odkazy
Čítanka | - | Já mám příjem! |
Diskuse k životopisu
František Ferdinand Šamberk
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Karásek miller termiti oddyseova rozpor upírův pomocník lazarová příběh ježíše strach z lásky Zlatý vrch oslí uši Wolker tezka hodina herben Ostrov přeludů seminární práce j.v.sládek sportovní prohnilé město zlatá kniha mp3 peršané ich František Běhounek sportovní hry džungle před tabulí králíku,utíkej skála návštěva knihtisk prometheus
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 979 075
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí