Menu
Shaw George Bernard (*26.07.1856 - †02.11.1950)
George Bernard Shaw, významný britský dramatik irského původu, literární kritik, socialistický řečník a vůdčí osobnost světového dramatu ve 20. století, se narodil 26. července 1856 v Dublinu a zemřel 2. listopadu 1950 v Hertfordshire. G.B.Shaw byl volnomyšlenkář, stoupenec ženských práv a zastánce sociální rovnosti. V roce 1925 byl oceněn Nobelovou cenou za literaturu, kterou přijal, ale odmítl s ní spjatou finanční odměnu.
George Bernard Shaw měl problematické dětství. Jeho otec, velkostatkář obchodující s obilím, byl notorický pijan. Vystřídal i několik škol. Nejprve studoval na Wesleyan Connexional School, pak na soukromé škole blízko Dalkey a dále na Dublin's Central Model Schoul. Studium dokončil až na Dublin English Scientific a Commercial Day School.
V patnácti letech šel do učení jako obchodní úředník. V roce 1876 odešel do Londýna za svou matkou a sestrou. Do Irska se nevrátil dalších třicet let. Začal pracovat jako skladatel hudby, divadelní kritik a spisovatel. Se svým prvním mírně autobiografickým prozaickým dílem Immaturity (1879; Nezralost) nebyl příliš úspěšný. V roce 1884 se spojil s Fabian Society, měšťanským socialistickým sdružením, kde působil ve výkonného výboru od roku 1885 do roku 1911.
V roce 1895 se stal dramatickým kritikem Saturday Review. Tyto články byly později sebrané v díle nazvaném Our Theatres In The Nineties (1932). Shaw také psal hudbu, umělecké a dramatické kritiky pro Dramatic Review (1885-86), Our Corner (1885-86), The Pall Mall Gazette (1885-88), The World (1886-94) a The Star (1888-90) pod pseudonymem 'Corno di Basetto'. Jeho hudební kritiky byla sebrány v knize Shaw's Music (1981). Hra The Perfect Wagnerite (Dokonalý wagnerián) byla uveřejněna v roce 1898 a Caesar a Cleopatra (Caesar a Kleopatra) v roce 1901.
V roce 1898 se Shaw oženil s bohatou Charlottou Payne-Townshendovou. Usadili se v roce 1906 v Hertfordshire village Ayot St. Lawrence. Shaw zůstal s Charlottou až do její smrti, ačkoli byl spřízněný s několika dalšími ženami. Několik let vedl intimní korespondenci s Patrickou Campbellovou, vdovou a herečkou.
Jeho rané hry, včetně Widower's Houses (1892; Vdovcovy domy, Domy pana Sartoria), které kritizovaly život lidí v domech chudých bytných, nebyly přijaty pozitivně. Jeho "neutěšené hry", ideologické útoky na zlo kapitalismu a zkoumání mravních a sociálních problémů, byly následovány dalšími, které byly obohaceny větším množstvím humoru, ale zůstaly obsahově podobně. K nim patří Candida (1894-95) a John Bull's Other Island (1904; Druhý ostrov Johna Bulla). Major Barbara (1905; Majorka Barbora) představuje úřednici Armády spásy, která se dovídá od svého otce, výrobce zbraní, že peníze a moc mohou být lepším nástrojem proti zlu než láska. Pygmalion (1912; My Fair Lady) byl původně napsán pro herečku Patricku Campbellovou.
Shawova popularita poklesla po vydání jeho esejí Common Sense About the War (1914), které byly považovaný za nevlastenecké. Se Saint Joan (1924; Svatá Jana) byl znovu kladně přijat poválečnou veřejností.
G.B.Shaw zemřel v Ayot St. Lawrence, Hertfordshire 2. listopadu 1950. Během svého dlouhého života napsal přes padesát divadelních her.
Zdroj: Mattan, 05.12.2003
Související odkazy
Čítanka | - | Pygmalion |
- | Svatá Jana |
Diskuse k životopisu
George Bernard Shaw
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
arnošt lustig můj smolný den prizvuk campanella krkonoše bezdomovectví amsterdam Ludvík Svoboda karikatura Rudolf Lang velká kniha pohádek václav rais král bez přilby er-form zane grey Knihy džunglí den kobylek dobrodružný román Tajemná zahrada Moje Kolo Playstation Králevic, král, císař životní cíl dom Předsevzetí bylo nás maturitní ples bitov domácí ůkoly výlet na kolech
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 965 904
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí