Menu
Broch Hermann (*01.11.1886 - †30.05.1951)
Hermann Broch se narodil 1. listopadu roku 1886 ve Vídni a zemřel 30. května roku 1951 v New Haven (Connecticut).
Byl to rakousky prozaik, lyrik, dramatik a esejista. Byl synem textilního průmyslníka z Moravy. V letech 1903 až 1906 studoval matematiku a textilní technologii v Alsasku a ve Vídni, kde v letech 1908-1927 pracoval v rodinném podniku a v letech 1928 až 1931 opět studoval matematiku, filozofii a psychologii. Od roku 1935 žil jako svobodný spisovatel v Tyrolsku a ve Štýrsku. Roku 1938 byl zatčen gestapem, po propuštění emigroval přes Anglii do USA.
V letech 1941-1948 žil v Princetonu a od roku 1949 v New Havenu jako profesor německé literatury. Roku 1950 byl navržen na Nobelovu cenu. V esejích a pěti románech zobrazoval rozpad hodnot ve 20. století. V jeho díle se pojí vědecké poznání a básnické ztvárnění, matematické a mystické sklony, společenská kritika a úsilí o formální novátorství. Byl ovlivněn Kotcem a psychoanalýzou. Problematika smrti ho spojovala s Rilkem, Hofmannstahlem, Traklem, Beerem-Hofmannem, všichni měli sklon k mytizaci s T.Mannem a Kafkou. Používal symbolistických surrealistických prostředků, metody vnitřního monologu, románový děj rozrušuje esejistické exkursy, mění styl podle předmětu vyprávění.
V románové trilogii Náměsíčníci zachycuje rozklad buržoazní společnosti a jejích morálních hodnot ve třech etapách: 1888, 1903 a 1918.
V mistrovském lyrickoreflexívním románu Smrt Vergilova z doby Augusta Octaviana líčí posledních 18 hodin umírajícího básníka. Ve vnitřním monologu se do Vergiliových horečných fantazií a vizí mísí vzpomínky na minulost, vjemy ze současnosti i vize budoucnosti, obráží se problematika jeho života (mj. též exilu) a doby, především však otázka problematičnosti umění v době rozpadu hodnot.
Román složený z 11 povídek Nevinní líčí nezodpovědnou lhostejnost jako nejvlastnější vinu "nevinné" generace mezi dvěma světovými válkami.
Román z pozůstalosti Pokušitel navazuje na Stiftera a rakouskou tradici 19. století. Kronikářským stylem líčí masové šílenství v tyrolské alpské vesnici. Broch tu uplatnil poznatky ze studia psychologie mas.
Řada významných esejů o kulturní krizi soudobého světa je přínosem k estetice a teorii kultury: Logika rozpadlého světa, Zlo v hodnotovém systému umění, James Joyce a současnost, Hofmannstahl a jeho doba.
Zdroj: Maruš, 24.12.2006
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Hermann Broch
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
životopisu popis krajiny Childe Harold davidův hřích Dobrá znamení gervaisa eufonie Galen adrenalinový ostrov doktora barbora Recept mje Co oči nevidí psč Vinet Čaroděj ze země l.a.seneca P.Verlaine svatý+Martin neptun kupec benátský film shakespera školní stres Umírající evangelium Lukáš John Watson kainar burgess jan neruda povídky
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 540 249
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí