Menu
Homér (-)
Homér je nejstarší řecký básník, jemuž jsou připsány epické básně Ílias a Odyssea. Dodnes se vede spor, zda skutečně Homér žil a zda vůbec napsal dva nejúspěšnější a nejstarší eposy, které vznikly v rozmezí 50 let. V roce 1795 německý filolog Fridrich August Wolf napsal spis Prolegomena ad Homerum, kde uvádí, že autorů známých eposů bylo více. Dodneška se neví, jak to bylo, a tak Homér autorem slavných eposů zůstal. Proč mu taky brát zásluhy? O Homérově životě není známo nic určitého, dokonce i nad jeho rodným městem jsou dohady. Historie uvádí mnoho míst jako Athény, Pylos, Argos, ale nejčastěji zaznívá město Smyrna nebo ostrov Chios. Homérem se zabýval v 5. století před Kristem Hérodotos. Zapsal, že Homér se narodil jako nemanželské dítě u řeky Meles, a to blízko města Smyrna. Dostal jméno Melésigenés (narozený u Melesu). Údajně zemřel na ostrově Íos. Můžeme říci, že jeho matka se jmenovala Keistheis. Záznamy o otci se neschodují, a tak se s přesností nedá určit. Dokonce i nad rokem jeho života je velký otazník. Nejčastěji se udává počátek 8. století před Kristem. Ale lze říci, že mohl žít v rozmezí let 1200 až 700 před Kristem. Dodnes není jasné, zda Homér skutečně žil. Všechny dochované informace se různí, v některých místech avšak shodují. Například většina líčí Homéra jako slepého starce a potulujícího se pěvce. Proti této iluzi můžeme říci: Dokázal by potulující se stařec dokonale popsat a znát horní aristokratické vrstvy?
Kromě dvou eposů je Homérovi připisováno i autorství eposu Žabomyší války a také jsou mu připisovány básně zvané Homérské hymny, kde opěvuje bohy. Mezi nejznámější patří například Hymnus na Afroditu. O těchto dílech se vedou spory, ale k oběma eposům mají stylistikou velmi blízko, a proto by Homér mohl být jejich autorem.
Ílias a Odyssea byly sepsány v iónském dialektu řečtiny, tak se předpokládá, že vznikly v řecké Malé Asii. Tyto eposy jsou vlastně prvními písemnými doklady řeckých dějin. Někdo uvádí, že Odyssea je mladší než Ílias a každá má jiného autora. Ale chybí důkazy.
Ílias (Ilion = Troja) líčí závěr války Trojanů a Řeků. Zejména zde vystupuje hrdina Achilles, jenž kvůli sporu s Agamemnonem odmítne bojovat proti Troje. Jeho postoj změní až smrt jeho přítele, vrací se do boje a zabijí vraha svého přítele, a to Hectora, syna trojského krále. Achilles sám v závěru umírá. Řekové díky lsti s koněm vítězí.
Odyssea zachycuje putování krále Odyssea, který se vrací z trojské války domů do rodné Ithaky, kde na něho čeká věrná manželka Penelope. Hrdina se musí potýkat s mnoha problémy a zákeřnostmi bohů, ale nakonec dorazí domů, kde pobije nápadníky své ženy.
Závěrem lze říci, že Odyssea je zábavnější a dějovější než Ílias.
Ať byl Homér autorem eposů, nebo ne, velmi ovlivnil řeckou kulturu, jeho eposy byly přednášeny na starověkých slavnostech. Evropským autorům sloužil jako vzor. A dodnes se o nich učí ve školách.
Zdroj: nefertiti, 22.01.2008
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Homér
Štítky
rytir smyl velká písmena alberto třídní kniha očekávání heidy popis jednoho zápasu Galileo kancelář howard anticke divadlo prostě sdělovací andrewsová prvni auto Andersenovy pohádky láhev starověké eposy přirodni lyrika co se mi přihodilo vodník kytice němcová babička Steinbeck embryo první dojem kvak nervozita květina Poslední z bohů přístroj pirátský poklad
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 409 395
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí