ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Homér (-)

­­­­
Homer British Museum

Homér je nejstarší řecký básník, jemuž jsou připsány epické básně Ílias a Odyssea. Dodnes se vede spor, zda skutečně Homér žil a zda vůbec napsal dva nejúspěšnější a nejstarší eposy, které vznikly v rozmezí 50 let. V roce 1795 německý filolog Fridrich August Wolf napsal spis Prolegomena ad Homerum, kde uvádí, že autorů známých eposů bylo více. Dodneška se neví, jak to bylo, a tak Homér autorem slavných eposů zůstal. Proč mu taky brát zásluhy? O Homérově životě není známo nic určitého, dokonce i nad jeho rodným městem jsou dohady. Historie uvádí mnoho míst jako Athény, Pylos, Argos, ale nejčastěji zaznívá město Smyrna nebo ostrov Chios. Homérem se zabýval v 5. století před Kristem Hérodotos. Zapsal, že Homér se narodil jako nemanželské dítě u řeky Meles, a to blízko města Smyrna. Dostal jméno Melésigenés (narozený u Melesu). Údajně zemřel na ostrově Íos. Můžeme říci, že jeho matka se jmenovala Keistheis. Záznamy o otci se neschodují, a tak se s přesností nedá určit. Dokonce i nad rokem jeho života je velký otazník. Nejčastěji se udává počátek 8. století před Kristem. Ale lze říci, že mohl žít v rozmezí let 1200 až 700 před Kristem. Dodnes není jasné, zda Homér skutečně žil. Všechny dochované informace se různí, v některých místech avšak shodují. Například většina líčí Homéra jako slepého starce a potulujícího se pěvce. Proti této iluzi můžeme říci: Dokázal by potulující se stařec dokonale popsat a znát horní aristokratické vrstvy?

Kromě dvou eposů je Homérovi připisováno i autorství eposu Žabomyší války a také jsou mu připisovány básně zvané Homérské hymny, kde opěvuje bohy. Mezi nejznámější patří například Hymnus na Afroditu. O těchto dílech se vedou spory, ale k oběma eposům mají stylistikou velmi blízko, a proto by Homér mohl být jejich autorem.

Ílias a Odyssea byly sepsány v iónském dialektu řečtiny, tak se předpokládá, že vznikly v řecké Malé Asii. Tyto eposy jsou vlastně prvními písemnými doklady řeckých dějin. Někdo uvádí, že Odyssea je mladší než Ílias a každá má jiného autora. Ale chybí důkazy.

Ílias (Ilion = Troja) líčí závěr války Trojanů a Řeků. Zejména zde vystupuje hrdina Achilles, jenž kvůli sporu s Agamemnonem odmítne bojovat proti Troje. Jeho postoj změní až smrt jeho přítele, vrací se do boje a zabijí vraha svého přítele, a to Hectora, syna trojského krále. Achilles sám v závěru umírá. Řekové díky lsti s koněm vítězí.

Odyssea zachycuje putování krále Odyssea, který se vrací z trojské války domů do rodné Ithaky, kde na něho čeká věrná manželka Penelope. Hrdina se musí potýkat s mnoha problémy a zákeřnostmi bohů, ale nakonec dorazí domů, kde pobije nápadníky své ženy.

Závěrem lze říci, že Odyssea je zábavnější a dějovější než Ílias.

Ať byl Homér autorem eposů, nebo ne, velmi ovlivnil řeckou kulturu, jeho eposy byly přednášeny na starověkých slavnostech. Evropským autorům sloužil jako vzor. A dodnes se o nich učí ve školách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 22.01.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Homér







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)