ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Singer Isaac Bashevis (*14.07.1904 - †24.07.1991)

   
­­­­
Americký spisovatel a novinář židovského původu, píšící v Jidiš. Narodil se pravděpodobně 14. července 1904 v Radzyminu v Rusku (dnes území Polska). Zemřel 24. července 1991 v Surfside na Floridě v USA. Získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1978.
Jeho beletrie, líčící židovský život v Polsku a ve Spojených státech, je bohatou směsicí ironie, vtipu a moudrosti, zvýrazněné podivínstvím a okultismem.
Pocházel z ortodoxní - chasidské - židovské rodiny. Jeho otec byl rabínem. I.B.Singer byl vychován v tradičním židovském prostředí. Absolvoval rabínský seminář. Ovlivněn svým bratem, spisovatelem (Jisroelem Jošajou Singrem), se vydal na dráhu novináře. Jeho prvotinou byl román Satan v Goraji, vydaný krátce před jeho emigrací do USA v roce 1935.
Usadil se v New Yorku, kde začal pracovat pro židovské noviny The Jewish Daily Forward a jako žurnalista publikoval své články pod pseudonymem Warshofsky. V roce 1943 získal americké občanství.
Jeho rozsáhlá tvorba se dostala do povědomí veřejnosti až po překladu do angličtiny.

Mezi jeho nejslavnější romány patří:

  • Rodina Moskatova (1950)
  • Kejklíř z Lublinu (1960)
  • Otrok (1962)
  • Sídlo (1967)
  • Statek (1969)
  • Šoša (1978)

a dále sbírky povídek:

  • Spinoza z Trhové ulice (1961)
  • Korunka z peří (1973)
  • Stará láska (1979)

Singer vyvolává svou tvorbou ztracený svět polských Židů a představuje jejich existenci před holocaustem. Jeho obsáhlý román, Rodina Moskatova, pokračující díly Statek a Sídlo, má velký počet hrdinů, přesahujících několik generací. Tyto knihy zaznamenávají proměny v možném vývoji početné židovské rodiny konce 19. a počátku 20.století, jejich členů, kteří jsou ovlivněni sekularismem (oddělením víry od běžného života) a asimilací, snahou přizpůsobit se moderní době.
Singerovy kratší povídky zkoumají různé způsoby pokušení zlem, jako v Kejklíři z Lublinu, pomateném mesiášství židovských venkovanů v 17. století v Satanovi v Goraji, a učiní otrokem židovského učence v Otrokovi. Jeho příběhy jsou naplněné židovským folklorem, legendami a mystikou, které zobrazuje s hlubokým porozuměním slabých stránek osobnosti, spočívajících v lidské povaze.

Další tvorba:

  • Šlemiel jde do Varšavy a další příběhy (1968) - jedna z nejznámějších knih pro děti
  • Světnice, kde otec soudil (1966) - sbírka autobiografických povídek

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 06.11.2003

­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Isaac Bashevis Singer







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)