ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Štěpánek Jan Nepomuk (*19.05.1783 - †12.02.1844)

   
­­­­
Jan Nepomuk Stepanek Vilimek

Dramatik, herec a režisér, vůdčí postava českého divadla v první třetině 19. století. Narodil se 19. května 1783 v Chrudimi, vystudoval gymnázium v Litomyšli, filozofii a teologii v Praze. Místo do služeb církve přešel však po skončení studií do Stavovského divadla, nejprve jako nápověda, potom jako pokladník a nakonec jako sekretář a hlavní účetní. Od počátku spolupracoval s českým souborem divadla jako překladatel a ochotnický herec. Po roce 1809, kdy česká představení zanikla, věnoval mnoho úsilí obnovení českého divadla, což se mu také podařilo počátkem roku 1812. Tehdy stanul v čele ochotnického spolku "milovníků českého divadla", který dostal povolení hrát česky na Stavovské divadle k dobročinným účelům v "noremní" dny (to je ve dny velkých státních a církevních svátků, kdy se nesmělo provozovat výdělečné divadlo). Roku 1820 byla tato představení opět zakázána a česky se hrálo jen ojediněle. Přesto se Štěpánkovi podařilo roku 1823 uvést za podpory zpěváků Stavovského divadla, kteří byli českého původu, dokonce i první česká operní představení, a to s mimořádným úspěchem. Roku 1824 využil Štěpánek obratně krize ve vedení pražského divadla a uvolil se na 10 let řídit společně s hercem Polavským a zpěvákem Kainzem Stavovské divadlo za podmínky, že budou povolena česká představení v neděli a ve svátek odpoledne. Tak jeho zásluhou začala nová etapa ve vývoji českého divadla, které stál Štěpánek v čele až do roku 1842. Většinou uváděl jen své vlastní hry, překlady a úpravy. Jeho repertoár se přitom skládal z rytířských a hrůzostrašných činoher, Kotzebuových veseloher a vídeňských lidových frašek. Takovýto repertoár nejspíše odpovídal zájmu prostého českého publika, a tím i divadelní pokladně, na níž byla existence českého divadla závislá. Po nástupu nové generace vlastenecké inteligence ve 30. letech (generace Tyla a Máchy) se Štěpánkův divadelní program stával již objektivní brzdou dalšího rozvoje českého divadelnictví. Na literaturu měl tehdy Štěpánek ještě vliv jako redaktor časopisu Česká včela. Zemřel v Praze 12. února 1844.

DÍLO:

Břetislav Prvníí, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812), Obležení Prahy od Švejdů (1812), Berounské koláče (1818), Čech a Němec (1816), Pivovár v Sojkově (1823)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 10.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Nepomuk Štěpánek







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)